Zakrzepica żył głębokich może rozwinąć się, kiedy dochodzi do zakrzepu lub skrzepliny w dużych żyłach nóg lub okolicy miednicy. Czasami przy zakrzepicy żył mogą nie pojawiać się żadne dolegliwości bólowe, podczas kiedy inne mogą być bardzo bolesne. Dzięki szybciej diagnozie możliwe jest skuteczne leczenie oraz w większości przypadków schorzenie to nie zagraża życiu. Jednak skrzep krwi i, którzy tworzy się dużych, głębokich żyłach może wędrować z krwią dalej. Kiedy dotrze do płuc, może zamknąć światło tętnicy płucnej oraz spowodować śmiertelną zatorowość płucna czym dokładnie jest zakrzepica żył głębokich? Jakie są jej objawy i sposób leczenia? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zakrzepica-zyl-glebokich-przyczyny-objawy-leczenie/
Zakrzepica żył głębokich – czym dokładnie jest?
Zakrzepica żył głębokich jest to choroba układu krążenia, podczas której dochodzi do zamknięcia światła naczynia krwionośnego w kończynie dolnej. Taki proces dotyczy zazwyczaj i żył łydek, zlokalizowanych głęboko pomiędzy poszczególnymi mięśniami oraz powięziami. Zakrzepy mogą przesuwać się ku górze, aż do naczyń żylnych ud i miednicy, a czasami nawet trafić do płuc. Wówczas czynnik ryzyka znacznie się zwiększa i może nawet zagrażać życiu.
Czynniki ryzyka zwiększające występowanie zakrzepicy żył głębokich
Za powstawanie tego typu zakrzepu dochodzi w wyniku spóźnienia kilku procesów, które określane są jako triada Virchowa, a są to:
- spowolnienie przepływu krwi,
- powstanie mikrourazów w ścianie naczynia krwionośnego,
- zaburzenie równowagi pomiędzy czynnikami prozakrzepowymi, a przeciwzakrzepowymi.
Jakie są objawy zakrzepicy żył głębokich?
Do objawów zakrzepicy żył głębokich należy zaliczyć ból nóg i tkliwość mięśni łydek, który pojawia się podczas chodzenia, ale może pojawić się również podczas spoczynku. Obrzęk lub zmiana koloru skóry jednej nogi na kolor fioletowy lub niebieski. Skóra może być ponadto cieplejsza, a pod powierzchnią skóry mogą pojawić się zauważalne wypełnione krwią, wypukłe żyły. Należy jednak zaznaczyć, że połowa osób z zakrzepicą żył głębokich nigdy nie potrafi dotrzeć rozpoznawalnych objawów.
Jak leczyć zakrzepicę żył głębokich?
Leczenie zakrzepicy żył głębokich polega na stosowaniu leków przeciwzakrzepowych. Zazwyczaj stosowane są również różnego rodzaju preparaty, które podawane są pod skórę. Ponadto mogą być stosowane również leki doustne. W celach profilaktycznych zakrzepicy żył głębokich zalecane jest noszenie specjalistycznych podkolanówek lub rajstop uciskowych. Zalecana jest również regularna aktywność fizyczna oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała.
Zobacz też: http://www.gminachorzele.pl/zatorowosc-plucna-czyli-powiklanie-po-zakrzepicy-zyl-glebokich/