Wakacje na Cyprze

Cypr jest wyspą położoną na Morzu Śródziemnym. Południowa część wyspy, Republika Cypru, jest państwem niepodległym, natomiast północna część Cypru, Turecka Republika Cypru Północnego jest państwem nieuznawanym przez wszystkie kraje poza Turcją i Azerbejdżanem, zamieszkiwanym przez ludność turecką. Oba państwa mają tę samą stolicę, Nikozję, która również, tak jak sama wyspa, podzielona jest na dwie części.
W Republice Cypru językiem urzędowym jest grecki, a obowiązującą walutą euro, natomiast w Tureckiej Republice Cypru Północnego językiem urzędowym jest turecki, a obowiązującą walutą jest lir turecki.
Wakacje – Cypr
Jeśli ktoś planuje spędzić wakacje na Cyprze to nie potrzebuje paszportu, ponieważ to państwo jest członkiem Unii Europejskiej. Północna część Cypru, Samozwańcza Turecka Republika Cypru Północnego należy do Turcji, jednak aby przejść na północną stronę wyspy nie jest konieczny paszport, granicę możemy przekroczyć także na podstawie dowodu osobistego. Dwukrotna kontrola graniczna trwa dosłownie kilka minut, pierwsza kontrola następuje po stronie, z której wychodzimy, a druga po stronie na którą wkraczamy.
Na Cyprze przez zdecydowaną część roku świeci słońce, choć sezon turystyczny trwa tam od maja do września. Jest tam wtedy naprawdę bardzo gorąco, niekiedy temperatura przekracza czterdzieści stopni. Poza sezonem turystycznym, na przykład wczesną wiosną lub od września do października temperatura jest niższa, ale nadal nie jest zbyt chłodno. Turystów za to jest znacznie mniej, dzięki czemu również ceny są niższe.
Cypr zachwyca pięknymi plażami, zabytkowymi wioskami, malowniczymi górami zwanymi zielonym sercem Cypru i starożytnymi ruinami. Każdy turysta znajdzie na Cyprze coś dla siebie. Osoby lubiące spędzać urlop leniuchując na plaży będą zachwyceni morzem, miłośnicy sztuki będą mogli realizować swoje pasje zwiedzając, a osoby zainteresowane historią powinny zerknąć w stronę stanowisk archeologicznych. Ci, którzy uwielbiają naturę również nie będą mieli powodu by się nudzić.
Dawną stolicą wyspy jest starożytne miasto Pafos. Jest ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nieopodal niego znajdują się grobowce namiestników rządzących niegdyś wyspą.
Cypr zachwyca także klifami, które znajdują się głównie po europejskiej stronie wyspy. W szczycie sezonu turystycznego można bez problemu spotkać skaczących z nich do wody turystów, a także osoby penetrujące morskie jaskinie u ich stóp. Jeśli nie zdecydujemy się na skok do wody z dużej odległości, możemy po prostu podziwiać piękno turkusowego morza z dużej wysokości.
Cypryjskie góry nie są wysokie ani wymagające, są na nich wytyczone liczne szlaki turystyczne, a wspinając się po nich można napotkać na swej drodze liczne wioseczki i urokliwe monastery – klasztory prawosławne. Ze szczytów gór można podziwiać panoramę Turcji. Gdyby ktoś wpadł na pomysł odwiedzenia Cypru zimą, będzie miał okazję poszusować na nartach na tych górach. Jest to możliwe.
Republika Cypru jest atrakcyjniejsza dla turystów, ponieważ jest zdecydowanie bardziej zadbana, jednak i w Cyprze Północnym dostępne są liczne atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć, między innymi stare łaźnie, mury okalające Nikozję Północną oraz szesnastowieczne zabytki. Interesujące dla turysty będą też barwne i gwarne bazary tureckie.

freehostel.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here