Wczasy w Bułgarii

Bułgaria to piękne, bałkańskie państwo położone nad Morzem Czarnym. Graniczy od zachodu z Serbią i Macedonią, od południa z Grecją i Turcją, od północy z Rumunią, natomiast wschodnia granica tego państwa przebiega wzdłuż Morza Czarnego. Bułgaria od lat kusi nas niskimi cenami, przez co wielu rodaków chętnie wybiera się tam na wakacje. Jedna trzecia liczącej aż czterysta kilometrów linii brzegowej to piaszczyste, piękne plaże, a to bardzo zachęcający powód, by na wczasy wybrać się właśnie tam, porzucając polskie, deszczowe lato na rzecz słonecznego bułgarskiego wypoczynku. Co jeszcze oferują nam wczasy w Bułgarii? Jeśli jesteśmy na wybrzeżu, można udać się w okolice przylądka Kaliakra. Znajdziemy tam piękne, strome klify, sięgające nawet siedemdziesięciu metrów, dodatkowo również jaskinie i groty, o kanionach nie mówiąc. To piękne miejsce zarówno dla miłośników przyrody, jak i historii: blisko przylądka znajdziemy obelisk, z którym wiąże się legenda czterdziestu bułgarskich dziewic. Dziewczęta te wolały skoczyć do wody z klifu, niż zostać pojmane do haremu podczas najazdu Turków. Według legendy to od ich krwi okoliczne skały mają rdzawą barwę.
Pozostając na wybrzeżu, można odwiedzić jedno z miast-turystycznych kurortów, czyli Warnę. Warna oferuje ogromną ilość centrów kultury z rozrywki, ale także oferuje atrakcje historyczne. Historia tego miasta sięga szóstego wieku przed naszą erą, a znaleźć można tutaj ruiny budowli z czasów rzymskich, bizantyjskie fortyfikacje z szóstego wieku naszej ery, jak również zabytkową architekturę turecką.
Warto wybrać się do Bałcziku, by zobaczyć pałac i ogród botaniczny. To była letnia rezydencja rumuńskiej królowej Marii Koburg, zaprojektowana przez włoskich architektów w połączeniu dwóch stylów: bułgarskim odrodzeniu i stylu mauretańskim. W ogrodzie stworzonym na wzór labiryntu odnajdziemy wiele najróżniejszych gatunków roślin.
Niedaleko Warny, bo około trzydzieści kilometrów dalej znajdziemy rezerwat Pobiti Kamani – miejsce, gdzie na piaszczystej wydmie znajdziemy naturalnie powstałe setki kamiennych kolumn. Naprawdę piękny i unikalny widok.
Według wielu najpiękniejszym miastem Bułgarii jest Neseber, wpisany w całości na listę UNESCO i położony na wyspie. Znajdziemy tam niezwykłą architekturę, w której mieszają się wpływy tureckie, greckie, bizantyjskie, rosyjskie, weneckie i inne. Znajduje się tutaj aż czterdzieści cerkwi, z których najstarsza pochodzi z przełomu IV i V wieku – to Stara Metropolija.
W Sozopolu natomiast warto obejrzeć domki w stylu czarnomorskim, wśród których wiją się kręte uliczki. Można również wstąpić do Muzeum Archeologicznego, gdzie znajdziemy mnóstwo starożytnych eksponatów z wykopalisk z tamtych terenów.
W Dolinie Róż znajdziemy ogromne, bo sięgające sześciu tysięcy hektarów plantacje róż – widok kwitnących kwiatów na tak ogromnym terenie z pewnością będzie niezapomniany. Produkuje się tu słynny bułgarski olejek różany, niezwykle cenny i ekskluzywny. Znajdziemy tu też trackie kurhany, pozostałe po dawnych mieszkańcach tych terenów.

czas-wakacji.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUbezpieczenie
Następny artykułWakacje na Cyprze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here