Kancelaria prawna

Trudne sytuacje życiowe, w których niezbędna jest pomoc prawna mogą zdarzyć się każdemu. Do kogo wówczas zwrócić się? Czy zlecić usługi adwokatowi, radcy, a może wystarczy kancelaria prawna prowadzona przez prawnika bez tytułu zawodowego?

Mecenas, adwokat, radca

Z tytułami zawodowymi używanymi w świecie prawników wielu z nas ma pewien problem. Udając się do kancelarii prawnej z reguły mamy na myśli adwokata, który przejmie naszą sprawę i w razie potrzeby będzie nas reprezentować przed sądem. Grzecznościowo do adwokata zwracamy się per „mecenas”.Jednak nie zawsze musimy szukać kancelarii adwokackiej. We wszystkich sprawach prowadzonych w sądach każdego typu i szczebla można korzystać z opieki radcy prawnego. Jeszcze kilka lat temu obszar działania radców i adwokatów różnił się – obecnie radcy mają te same uprawnienia, co adwokaci. Radców także tytułujemy określeniem mecenas.

W sądzie adwokaci występują w togach z ozdobami w kolorze zielonym; togi radcowskie zdobi błękit.

Kancelaria prawna, adwokacka, radcowska

Między tymi pojęciami też jest pewne zamieszanie. Każda z instytucji wymienionych w tytule jest kancelarią prawną. Najczęściej prowadzona jest przez osoby, które legitymują się dyplomem ukończenia studiów prawniczych. Adwokaci oraz radcy to osoby, które odbyły trzyletnią aplikację, czyli staż na stanowisku. Po aplikacji kandydaci do zawodu stają przed komisją egzaminacyjną powoływaną przez Ministra Sprawiedliwości. Pozytywny wynik egzaminu uprawnia do umieszczenia nazwiska nowego adwokata czy radcy na liście osób uprawnionych do wykonywania danego zawodu.

Co odróżnia kancelarię prawną prowadzoną przez osoby bez tytułu zawodowego od kancelarii adwokackiej czy radcowskiej? Różnicą najważniejszą jest zakres usług, które dane kancelarie mogą świadczyć. Zwykła kancelaria prawna może doradzać, sporządzać pisma (opinie prawne, umowy, pisma procesowe), ale nie może reprezentować klienta przed sądem – taką prerogatywę posiadają jedynie adwokaci i radcy prawni.

Kancelarie prawne adwokatów i radców – czyje usługi wybrać?

Obydwa zawody różni właściwie sposób dojścia do tytułu – staże, czyli aplikacje organizują dwie odmienne organizacje samorządu zawodowego. Dla klientów, którzy muszą stoczyć batalię sądową nie ma znaczenia, jaki tytuł zawodowy będzie nosić ich reprezentant. W każdym przypadku adwokat lub radca musi otoczyć zleceniodawcę pełną opieką prawną i być jego stronnikiem podczas procesu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here