Produktywność można poprawić
fot. Pixabay.com

Świat pędzi do przodu, a od nas ciągle wymaga się więcej i więcej. Zarówno w domu, jak i w pracy, w szkole czy na uczelni robimy wszystko, aby w ciągu doby zrobić jak najwięcej i jak najszybciej. W taki sposób szybko ulegamy wypaleniu i zmęczeniu, które często prowadzi nas do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak więc być bardziej produktywnym i mniej wyczerpanym? 

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/jak-byc-bardziej-produktywnym-w-kilku-krokach/

Co zrobić, aby być bardziej produktywnym?

Często mamy takie poczucie, że czas ucieka nam przez palce. Mamy wrażenie, że kolejny dzień właśnie mija, a my tak naprawdę niewiele zrobiliśmy. Nasza lista zadań rośnie, a motywacja coraz bardziej spada. Jeśli ten opis dotyczy Ciebie, sprawdź, co możesz z tym zrobić.

Krok pierwszy: zacznij

Gdy mamy do wykonania szereg zadań, najczęściej najtrudniej jest nam po prostu zacząć. Spróbuj więc zastosować zasadę 3 minut. Zacznij wykonywać daną czynność, dane zadanie przez 3 minuty. Rób to nieprzerwanie i z największą możliwą koncentracją. Zanim zauważysz, wciągniesz się w działanie tak bardzo, że nie zrezygnujesz.

Krok drugi: rób przerwy

W każdej pracy czy zadaniu jednak istotne jest robienie przerw. System pracy, w którym przez 25 minut w skupieniu wykonujesz jakieś zadanie, a po ich upływie odpoczywasz przez 5 minut, jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla każdego, komu wydaje się, że jego zadania są naprawdę ogromne i nie da sobie rady z nimi poradzić.

Krok trzeci: najpierw to, co najtrudniejsze

Jeśli masz do wykonania bardzo trudne zadanie i kilka łatwych, zacznij od tego najtrudniejszego. Mamy tendencję do odwlekania trudnych spraw, wydaje nam się, że tak jest dla nas lepiej. Tymczasem to trudne do wykonania działanie wisi nad nami i odbiera chęć do zajęcia się nawet tymi najłatwiejszymi. Dlatego jeśli od niego zaczniemy, później z przyjemnością oddamy się temu, co łatwiejsze.

Dbanie o siebie podstawą wysokiej produktywności

Pamiętaj, że tylko człowiek zadbany, wypoczęty, zrelaksowany, którego wszystkie inne potrzeby są zaspokojone, może naprawdę działać produktywnie. Jeśli jesteś głodny, zmęczony, targają Tobą nieuporządkowane emocje, choćbyś nie wiem, jak się starał, nie podkręcisz swojej produktywności.

Jeśli natomiast dbasz o codzienną aktywność fizyczną, potrafisz odpoczywać, dbasz o relacje z innymi masz spore szanse na to, aby realizować zadania bardzo sprawnie, a jednocześnie nie czuć się nieustannie pod presją.

Zobacz też: http://www.gminachorzele.pl/jak-odzywiac-sie-zdrowo-najwazniejsze-zasady/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here