suplementacja przed planowaną ciążą
fot. Pexels.com

Przed i w trakcie ciąży powinniśmy szczególnie dbać o dobry stan naszego organizmu. Zdrowa żywność i aktywność fizyczna czasem nie wystarczają, abyśmy trwali w dobrym zdrowiu. Warto wesprzeć nasze codzienne menu odpowiednimi suplementami diety.

Przeczytaj też: http://www.blondeworld.pl/suplementy-diety-w-ciazy/

Odpowiednio zaplanowana ciąża

Decyzja o zajściu w ciążę powinna być dobrze przemyślana i zaplanowana. Powinniśmy myśleć kategoriami naszego zdrowia oraz przyszłego dziecka. Przy planowaniu ciąży warto zadbać o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i suplementację witaminami, które będą dużym wsparciem dla naszego organizmu w tym magicznym okresie. Jakie suplementy diety warto zażywać przed i w trakcie trwania ciąży? 

Suplementy diety przed ciążą

Większość witamin i minerałów powinniśmy pozyskiwać z pożywienia. W okresie zimy mamy jednak ograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców, zwłaszcza tych lokalnych, dlatego należy wesprzeć nasz organizm poprzez witaminową suplementację. Warto zacząć zażywać witaminy na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Kwas foliowy to jeden z niezbędników witaminowych, który powinniśmy zacząć suplementować jeszcze przed poczęciem maleństwa.

Suplementy diety w trakcie ciąży

Ciąża to okres w życiu kobiety, w którym zapotrzebowanie na witaminy mikroelementy wzrasta nawet dwukrotnie. Podczas stanu błogosławionego należy dostarczać do organizmu odpowiednie ilości witamin, żelaza, wapnia, jodu czy beta-karotenu. Jakie suplementy diety warto przyjmować w trakcie ciąży?

  • Kwas foliowy – niezbędnik każdej przyszłej mamy. Jest konieczny dla prawidłowego rozwoju płodu. Warto go suplementować zarówno przed jak i w trakcie ciąży, przez co zmniejszymy ryzyko wystąpienia wad układu nerwowego u maleństwa.
  • Witamina E – niezastąpiona witamina podczas ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, gdy kształtuje się wzrok dziecka. Witamina E jest niezbędna, ponieważ pomaga zapobiec wadom wrodzonym dzieciątka.
  • Witamina B6 – odpowiada za regulację estrogenu i progesteronu w organizmie oraz poprawia wchłanialność kwasu foliowego i magnezu.
  • Witamina B4 – wspiera prawidłowe funkcjonowanie łożyska przyszłej matki oraz wpływa na właściwy rozwój mózgu dziecka.
  • Witamina C – pomaga skutecznie wchłaniać żelazo i zapobiega infekcjom organizmu.

Zobacz także: http://www.gminachorzele.pl/jakie-badania-wykonac-przed-zajsciem-w-ciaze/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here