Tomografia komputerowa to bezinwazyjne badanie pozwalające na przekrojowe zobrazowanie poszczególnych struktur organizmu. Chociaż jest to metoda całkowicie bezbolesna, warto wiedzieć, czym jest i jak przebiega tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa – co to takiego?

To badanie polegające na wykorzystaniu promieni rentgenowskich w celu zdiagnozowania zaburzeń, urazów i nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa, mózgu i innych struktur organizmu. Tomograf wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do prześwietlenia danych struktur organizmu, a następnie zapisuje dane w postaci przekrojowych zdjęć, wyświetlających się na monitorze komputera.

Tomografia – jak przebiega?

Badanie trwa od 10 do 30 minut i zawsze wygląda tak samo, bez względu na to, którego organu dotyczy. Pacjent musi przyjąć postawę leżącą i pozostać w niej bez ruchu. Niekiedy proszony jest także o chwilowe wstrzymanie oddechu. Osoba poddawana tomografii komputerowej ulokowana zostanie wewnątrz urządzenia prześwietlającego. Ze względu na promieniowanie rentgenowskie, personel medyczny opuści salę, w której przeprowadzane jest badanie, ale pozostaje w ciągłym kontakcie werbalnym z badanym, dzięki czemu nie jest on ani przez chwilę sam. Pozostanie w bezruchu może być problematyczne w przypadku małych dzieci. W takiej sytuacji mogą zostać podane środki uspokajające albo nasenne. Badanie może być również nieprzyjemne dla osób cierpiących na klaustrofobię, w takich przypadkach również stosuje się środki nasenne lub wyciszające.

Kiedy robi się tomografię?

Tomografia komputerowa to metoda bardzo często i wszechstronnie stosowana w diagnozowaniu zaburzeń i urazów organów ciała.

Kręgosłuptomografia komputerowa wykonywana jest w celu zdiagnozowania pourazowych zmian kostnych, a także w przypadku stwierdzenia zwyrodnieniowych chorób stawów. Tomografia służy również rozpoznaniu zmian nowotworowych i podejrzenia zwyrodnień krążków międzykręgowych i trzonów kręgowych.

Głowa – badanie tomografem zleca się w przypadku podejrzenia stanów zapalnych, ropni i guzów mózgu; w celu stwierdzenia krwotoków podpajęczynówkowych; u osób chorych na padaczkę, po urazach czaszkowo-mózgowych, po udarach niedokrwiennych i krwotocznych.

Zatoki – dzięki tomografii komputerowej zatok obocznych nosa rozpoznaje się stany zapalne i wszelkie nieprawidłowości w tym obszarze.

Jama brzusznatomografia komputerowa stosowana jest w celu zdiagnozowania zmian nowotworowych nerek, wątroby, trzustki, śledziony, pęcherzyka żółciowego i przestrzeni zaotrzewnowych. Badanie wykonywane jest także w przypadku podejrzenia guzów i ognisk zapalnych tych narządów, a także przełyku i jelit.

O czym pamiętać?

Przygotowując się do tomografii komputerowej należy pamiętać, że badanie wykonuje się na czczo – ostatni lekki posiłek można zjeść najpóźniej 6 godzin przed badaniem. Dobrze natomiast w dniu badania przyjąć dużą ilość płynów, głównie niegazowanej wody mineralnej. Istotne jest również, by w tym dniu nie przyjmować leków przeciwcukrzycowych z metforminą w przypadku niewydolności nerek. Przed przystąpieniem do prześwietlenia, personel medyczny poprosi również o ściągnięcie biżuterii i pozbycie się wszelkich metalowych elementów.

Nie dla każdego!

Promieniowanie rentgenowskie jest niewskazane dla kobiet w ciąży, zatem badanie tomografem komputerowym wykonywane jest tylko w sytuacjach zagrażających życiu. Niekiedy badanie tomografem wymaga podania pacjentowi substancji kontrastującej zawierającej jod, co stanowi przeciwwskazanie podczas alergii na jod, nadczynności tarczycy i niewydolności nerek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here