Rezonans magnetyczny to zaawansowane badanie umożliwiające bardzo precyzyjne zobrazowanie wewnętrznych struktur organizmu. Choć sama nazwa może wywołać lęk, jest to badanie nieinwazyjne i bezbolesne. Zanim udamy się na rezonans magnetyczny, warto dowiedzieć się, czym on jest i na czym polega.

Rezonans magnetyczny – czyli co?

Rezonans magnetyczny, zwany też jako MRI, to technika diagnozowania zaburzeń układu nerwowego o bardzo wysokim stopniu dokładności. Badanie polega na poddaniu ciała działaniu silnego pola magnetycznego. Umieszczony w urządzeniu do MRI magnes o dużym nasileniu pobudza protony wodoru w organizmie badanej osoby. Cząsteczki te emitują fale, które urządzenie do MRI wychwytuje i przetwarza w trójwymiarowy obraz, który wyświetla się na bieżąco na monitorze komputera. Dzięki wysokiej rozdzielczości, rezonans magnetyczny pozwala szczegółowo zobrazować struktury organizmu – przeważnie mózgu i kręgosłupa.

Kiedy robi się rezonans magnetyczny?

Badanie rezonansem magnetycznym wykonywane jest w celu zdiagnozowania zaburzeń mózgu, w tym między innymi: guzów i stanów zapalnych tkanek mózgu, choroby otępienne i demielinizacyjne, zaburzenia neurologiczne. MRI pozwala także wykryć i rozpoznać nieprawidłowości w innych strukturach organizmu (kręgosłup, jama brzuszna, drogi rodne, stawy), na przykład nowotwory gruczołu krokowego mężczyzn i narządów rodnych kobiet.

Nie taki diabeł straszny…

Wśród ludzi krąży wiele historii i mitów związanych z przebiegiem badania z użyciem rezonansu magnetycznego. Te opowieści potrafią nieźle namieszać w głowie i wywołać nieuzasadnioną panikę. Tymczasem prawda jest taka, że rezonans magnetyczny to badanie, które w żadnym stopniu nie szkodzi pacjentowi, jest bezbolesne i nie emituje szkodliwego dla zdrowia promieniowania. O tym, że rezonans magnetyczny nie jest taki straszny świadczy też fakt, że jest on dozwolony dla dzieci i kobiet w ciąży. Groźne może się wydawać jedynie urządzenie, w którym przeprowadzany jest rezonans magnetyczny przypomina ono zazwyczaj długą tubę, na końcu której w zaokrąglonej części znajduje się ogromny magnes. Pacjent ułożony na stole w jak najbardziej wygodnej dla niego pozycji wjeżdża do tuby, niczym do tunelu. Niekiedy pacjenci poddawani badaniu rezonansem magnetycznym uskarżają się na atak klaustrofobii, jednak tuba urządzenia do MRI nigdy nie jest szczelnie zamykana. W szczególnych wypadkach przed badaniem mogą zostać zaordynowane środki uspokajające, albo narkoza. Ponadto, aby zapewnić maksymalny komfort badanej osobie, personel medyczny pozostaje z nią w stałym kontakcie werbalnym. Oprócz tego wewnątrz urządzenia zainstalowane jest oświetlenie i wentylacja, co w znacznym stopniu uprzyjemnia pobyt w tubie MRI. Czas badania uzależniony jest od modelu urządzenia, i trwa od 10 do 30, albo od 30 do 90 minut.

O czym pamiętać?

Przygotowując się do badania rezonansem magnetycznym, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim trzeba odpowiednio wcześniej dopytać, czy badanie będzie wymagało przyjęcia kontrastu, czyli preparatu cieniującego poprawiającego widoczność zmian w organizmie. Jeśli lekarz zdecyduje o podaniu środka kontrastowego, pacjent będzie musiał zjawić się na badaniu na czczo. W dniu badania rezonansem magnetycznym lepiej również zrezygnować z makijażu i stosowania środków do stylizacji włosów. Pacjent nie musi się rozbierać do badania, jednak warto pamiętać, że wewnątrz tuby rezonansu magnetycznego jest dość ciepło i dostosować do tego swój strój. Przed ułożeniem się na stole urządzenia do MRI należy zdjąć biżuterię i pozbyć się wszelkich metalowych elementów (zegarek, telefon, karta płatnicza, pasek do spodni), ponieważ mogą one obniżyć jakość obrazu i zaburzyć wyniki badania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here