Nasze dłonie starzeją się znacznie szybciej niż skóra twarzy
i zdradzają prawdziwy wiek. W czasach gdy wiele godzin w ciągu dnia spędzamy z dłońmi na klawiaturze komputera, telefonu czy myszce dla nich to nie lada wyzwanie. Nienaturalne ułożenie dłoni w jednej pozycji sprawia, że odczuwamy ból i dyskomfort w nadgarstkach. Żeby tego uniknąć należy gimnastykować dłonie, rozciągając je i relaksując.
Zadbane dłonie to nie tylko gładka skóra i piękne paznokcie.
To także sprawne, zręczne, elastyczne i mocne o giętkich palcach. Częste gimnastykowanie rąk pomaga rozruszać sztywniejące i przeciążone stawy palców i nadgarstków. Powinniśmy je wykonywać kilka razy dziennie, co pozwoli nam uniknąć problemów w przyszłości. Głównym zagrożeniem jest zespół cieśni nadgarstka czyli zaburzenie funkcji nerwu pośrodkowego. Brzmi skomplikowanie i leczenie takiego schorzenia jest trudne, dlatego warto zadbać by do niego nie doszło. Objawy są niby błahe. Początkowo ból i drętwienie palców, który z czasem nasila się również w nocy podczas snu.
Pracując przy komputerze musimy zadbać o prawidłową pozycję idealną dla naszego kręgosłupa. To samo jeżeli chodzi o pozycje nadgarstków (możemy stosować specjalne podkładki, umożliwiające nam to). Co jakiś czas wykonujemy koliste ruchy dłoni co poprawi ukrwienie i wzmocni mięśnie nadgarstka. Sypiamy tak, aby ręce nie zwisały poza krawędź łóżka. Pilnujemy diety bogatej w wit. B6 (banany, jajka, ryby). Unikamy długotrwałego unieruchamiania stawów i powtarzalnych ruchów.
Pamiętając o tych kilku prostych zasadach mamy szanse ustrzec się przed problemami.