Czy soczewki kontaktowe są dla każdego?

W dzisiejszych czasach wiele osób nosi soczewki kontaktowe, zamiast okularów korekcyjnych. Ich zaletą jest to, że są praktycznie niewidoczne. Mimo, że są bardziej skomplikowane w pielęgnacji, to ułatwiają życie codzienne. Są dużo bardziej wygodniejsze i komfortowe od ciągle zsuwających się z nosa i parujących pod wpływem zmian temperatur okularów.

Czym jest soczewka kontaktowa?

Soczewka kontaktowa jest cienką, zaokrągloną soczewką, która jest umieszczona na filmie łzowym. Film łzowy pokrywa powierzchnię oka. Soczewka charakteryzuje się tym, że jest naturalnie przezroczysta.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje soczewek: miękkie i twarde. Większość osób decyduje się na soczewki miękkie, dlatego że mają elastyczną strukturę, a dzięki temu bez problemu dopasowują się do kształtu gałki ocznej. Jedyna wada to to, że są mniej trwałe. A ich czas użytkowania wynosi miesiąc lub 3 miesiące.

Soczewki miesięczne czy dniowe, które wybrać?

Jeżeli nasz budżet jest ograniczony, możemy udać się na konsultację do okulisty. To lekarz decyduje, czy możemy pozwolić sobie na noszenie soczewek o dłuższym terminie przydatności. Są tańszą opcją, ale nie dla każdego korzystną.

W przypadku, gdy nosimy szkła kontaktowe zamiennie z okularami, najlepszym wyborem będzie wybór soczewek kontaktowych jednodniowych. Takie soczewki zakładamy, gdy wymaga od nas tego sytuacja. Zakładamy je rano, a wieczorem ściągamy. Nie musisz wtedy martwić się o ich przechowywanie oraz o ich termin przydatności.

Soczewki kontaktowe, zamiast okularów?

Przy jakich wadach wzroku, można korzystać z soczewek kontaktowych?

Soczewki kontaktowe podobnie jak okulary korekcyjne korygują większość wad wzroku. Mowa tutaj o takich wadach jak: nadwzroczność, krótkowzroczność, prezbiopia i astygmatyzm.

Korekcja wzroku za pomocą soczewek jest lepszą opcją niż noszenie okularów, chociażby dlatego, że soczewka przylega bezpośrednio do powierzchni oka. Dzięki temu daje dokładny i naturalny obraz, unikamy wtedy zniekształceń.

Warunkiem noszenia soczewek jest poddanie się badaniu, przeprowadzonym przez lekarza okulistę. Tylko on może dobrać odpowiednie dla danego pacjenta szkła kontaktowe.

Przeczytaj też: Szczoteczki elektryczne – czy są skuteczne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here