Wydawać by się mogło, że zakup papieru do drukarki jest banalnie prostym zadaniem, jednakże nie zawsze tak jest. Dostępne są bowiem różne rodzaje papieru, a wybór powinien być uzależniony od posiadanego urządzenia drukującego. Okazuje się, że źle dobrany papier do drukarki może nie tylko przyczynić się do uzyskania gorszej jakości wydruku, ale także wpłynąć niekorzystnie na stan techniczny urządzenia. Jakie zatem rodzaje papieru są do dyspozycji i na który z nich się zdecydować?

Papier do użytku codziennego, fotograficzny czy też może jeszcze inny?

Do drukowania w domu czy biurze należy kupić papier nadający się zarówno do druku monochromatycznego, jak i kolorowego. Musi on także pasować do większości modeli drukarek. Do dyspozycji są: papier uniwersalny oraz do druku atramentowego, laserowego i igłowego. Innego papieru potrzebować będą z kolei osoby posiadające drukarki fotograficzne. Tutaj do dyspozycji są papier fotograficzny do druku atramentowego, papier termosublimacyjny oraz papier fotograficzny do druku laserowego. Jeśli zależy nam na nierozmazanym tuszu i szybkim schnięciu, warto zdecydować się na papier termosublimacyjny. Zwykle składa się z kilku warstw i jest powlekany. Dostępny jest zarówno w wersji matowej, jak i satynowej czy błyszczącej. Papier fotograficzny może mieć różną jakość w zależności od gramatury i grubości. W przypadku fotografii cyfrowej zaleca się zakup najwyższej jakości papieru, czyli papieru przeznaczonego do druku profesjonalnego. Wyróżnia się on nieprzeciętną trwałością, śnieżną bielą i znacznie lepszymi parametrami niż zwykły papier fotograficzny.

Z kolei do urządzeń laserowych i modeli stosujących do drukowania wysoką temperaturę zaleca się zakup papieru termotransferowego. Jest także papier artystyczny (idealnie sprawdza się do drukowania reprodukcji dzieł), pocztówkowy, wizytówkowy, samoprzylepny, magnetyczny i nawet samokopiujący. Ten ostatni świetnie sprawdza się w biurach. Można bowiem dzięki niemu stworzyć dokumenty i formularze samokopiujące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here