Profil kandydata na kierowcę

Profil Kandydata na Kierowcę (w skrócie PKK) to dokument elektroniczny, który generuje właściwe Starostwo Powiatowe. Jest on bardzo ważny do tego, aby móc rozpocząć kurs na prawo jazdy. Zawiera on bardzo ważne, podstawowe informacje dotyczące kandydata na kierowcę.

PKK – obecne przepisy prawne

W chwili obecnej przepisy prawa wymagają, aby posługiwać się dokumentem PKK, gdy ubiegamy się po raz pierwszy o uzyskanie prawa jazdy, przy kandydowaniu o uzyskanie dodatkowych kategorii czy wymianie zagranicznych uprawnień do kierowania pojazdami. W tym przypadku należy jeszcze zdać egzamin teoretyczny. Dokumentu PKK będą również potrzebować osoby, które pragną odzyskać uprawnienia utracone z powodu na przykład przekroczenia limitu punktów karnych czy ubiegania się o zwrócenie prawa jazdy zabranego na mocy wyroku sądu na okres więcej niż 12 miesięcy.

Do czego służy Profil Kandydata na Kierowcę?

Profil Kandydata na Kierowcę ma przede wszystkim za zadanie spełniać dwa podstawowe cele. Są one następujące:

-usprawnianie procesu ubiegania się o prawo jazdy kandydatom oraz przyspieszenie komunikacji między starostwami, szkołami jazdy i WORD-ami,
-wyłapywanie osób, które na mocy wyroku sądu utraciły uprawnienia do prowadzenia pojazdów, a które wcześniej chciały w sposób legalny na nowo uzyskać uprawnienia.

Osoby, które po raz pierwszy ubiegają się o uzyskanie prawa jazdy, muszą najpierw udać się do odpowiedniego urzędu. W przypadku, gdy kandydat na kierowcę jest zameldowany w innej miejscowości, niż w tej, w której planuje kupić kurs na prawo jazdy, musi udokumentować miejsce swojego aktualnego zamieszkania. Można to zrobić na przykład poprzez skan umowy najmu lokalu, umowa o prawę lub zaświadczenie z uczelni o studiowaniu. W takich wypadkach może zdarzyć się, że czas oczekiwania na wydanie PKK znacząco się wydłuży.

PKK już przed 18-tką

Jak donosi portal www.badania-kierowcow.warszawa.pl warto wiedzieć, że wniosek o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę można wydać już trzy miesiące przed osiemnastymi urodzinami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here