sypialnia

Co jest takiego wspaniałego w wakacjach? Zmiana scenerii, rano wyłączony budzik, brak zamieszania i pośpiechu, a także niezapomniane wrażenia, kiedy budzisz się w ogromnym łóżku idealnego pokoju hotelowego. Czy w domu można stworzyć sypialnię jak w drogim hotelu? Projektantka wnętrz Magda Knappe odpowiada na to pytanie.

Połączenie kolorów jest tym, co tworzy ogólny klimat wnętrza. Możesz wybrać ciekawe tapety, wybrać wygodne łóżko, dodać jasne zasłony, a na koniec uzyskać feerię kolorów, a nie wnętrze swoich marzeń. Aby uniknąć takich błędów, projekt należy rozpocząć od ogólnego pomysłu i doboru rozwiązań kolorystycznych.

Karty kolorów

Zrób zdjęcie sypialni, która Ci się podoba lub znajdź takie zdjęcie w Internecie lub w gazecie. Zastanów się nad zdjęciem, dokładnie przestudiuj wszystkie szczegóły, zwróć uwagę na elementy wnętrza i ich kształty, a następnie zamknij oczy, otwórz oczy i ponownie spójrz na ilustrację. Natychmiast określisz, który kolor jest główny: dosłownie zajmuje całą przestrzeń, a reszta nie jest tak uderzająca. Projektant sporządza mapę kolorów każdego pomieszczenia, nad którym pracuje. Można to zrobić ręcznie lub skompilować w edytorze graficznym lub specjalnych programach, takich jak Adobe Capture, które automatycznie obliczają kombinacje kolorów (wystarczy przesłać obraz). Ale jest też sztuczka: główny kolor powinien zajmować od 60% do 80%, resztę miejsca należy przeznaczyć na odcienie pomocnicze. Wzornik kolorów będzie dla Ciebie przydatnym przewodnikiem.

Ogólny styl

Jeśli sam rozwijasz swój projekt, postaw na minimalizm połączony z odrobiną lekkiej klasyki. Najważniejsze to trzymać się zaplanowanego planu i często patrzeć na kartę kolorów.

Dekoracja pokoju

Sypialnia kojarzy się przede wszystkim z ciepłem, wygodą i przytulnością, dlatego lepiej zrezygnować z malowania i wybrać tapetę. W tej strefie odpowiednie są gładkie tapety lub z delikatnym wzorem. Jeśli obawiasz się, że pokój będzie wyglądał blado i nudno, zaplanuj obszar buduaru z jasną toaletką lub ekstrawaganckim fotelem. Zmiana mebli jest zawsze łatwiejsza niż ponowny zakup i przyklejenie tapety.

Idealnym rozwiązaniem na podłogę jest dywan z miękkim włosiem – podłoga zawsze będzie ciepła i przyjemna w dotyku. Pamiętaj jednak, że taką powłokę trzeba czyścić przynajmniej dwa razy w tygodniu. Alternatywnie możesz użyć podłogi laminowanej lub parkietu w sypialni i położyć kilka małych dywaników po bokach łóżka.

Oświetlenie

Zastanów się dokładnie nad oświetleniem w sypialni: nie zapomnij o głównym oświetleniu, kinkietach do czytania i lampie podłogowej do obszaru buduaru. Jako źródło rozproszonego światła można dodać paski ledowe ukryte np. w suficie podwieszanym.

Gniazda i przełączniki

Abyś czuł się komfortowo, a wnętrze sypialni nie zostało oszpecone przez ciągnące się kable, poprawnie oblicz liczbę i przeznaczenie gniazd i włączników. Pamiętaj, że gniazda potrzebne są do ładowania sprzętu (telefony, tablety), zastanów się ile sprzętu planujesz podłączyć i gdzie (telewizor, telefon stacjonarny), ile chcesz mieć opraw oświetleniowych i w których miejscach (kinkiety, lampy podłogowe, żyrandole). Zalecamy dodanie włącznika schodowego do głównego oświetlenia nad stolikiem nocnym, aby nie wstawać, gdy trzeba go wyłączyć.

Meble

Zdecydowanie nie warto oszczędzać na łóżku, bo we śnie spędzamy jedną trzecią życia. Jeśli wybierzesz zestaw, nie staraj się wybierać wszystkiego z jednej kolekcji: łóżko i szafki nocne we wnętrzu sypialni mogą mieć różne kolory (najważniejsze jest to, że są w tym samym stylu). Jeśli używasz drewna, nie korzystaj z więcej niż trzech rodzajów (lub lepiej nawet dwóch). Radzę całkowicie zrezygnować z metalu – nie ma na niego miejsca w sypialni.

Przechowywanie

Kiedy patrzysz na zdjęcia pokoi hotelowych w hotelach pięciogwiazdkowych, przyciąga Cię duża ilość wolnego miejsca. Ludzie przychodzą do hotelu z minimalną ilością rzeczy. Aby Twoja sypialnia nie wyglądała na przytłoczoną, rozważ dobry system do przechowywania. Idealnie byłoby, gdybyś mógł postawić w sypialni pełnowartościową szafę, ale w naszych typowych mieszkaniach często jest mało miejsca. Jeśli nie masz budżetu na wykonanie mebli na zamówienie, możesz skorzystać z mebli ze sklepów sieciowych. Ta opcja będzie o 30-50% tańsza niż meble wykonane na zamówienie. W przypadku bielizny i innych drobnych ubrań można użyć osobnej komody z szufladami.

Tekstylia i dekoracje

Kolejnym ważnym punktem, który jest często pomijany, jest wystrój. Ta część obejmuje wybór zasłon, obrazów, różnych figurek, a także florystykę. Wykonaj poduszki i zasłony z różnych tkanin (możesz mieć ten sam odcień, ale jednocześnie inną teksturę i wzór). Na przykład zasłony i narzuty będą monochromatyczne, zdobione poduszki, pościel bez wzoru – to od razu „nadadzą klasy” Twojego wnętrza.

Nie ignoruj ​​obrazów i fotografii. Poznaj prace współczesnych artystów i fotografów, których prace można zobaczyć na wystawach lub znaleźć w Internecie, i zamów reprodukcje. Jeśli wolisz małe obrazy (około 20 cm), całkiem ciekawe jest stworzenie kompozycji.

Może Cię również zainteresować https://projektowaniewnetrz24.eu/kuchnia-z-wyspa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here