sposoby na kleszcze

Do owadów, które potrafią uprzykrzyć nam życie w lecie można zaliczyć kleszcze. Są one nosicielami groźnych chorób, w tym między innymi boreliozy. Powinniśmy wiedzieć jak się przed nimi ochronić. Możliwości jest wiele, a wśród nich naturalne sposoby. Podczas spacerów powinniśmy trzymać się środka ścieżek, tak by trzymać się z daleka krzaków i traw. Powinniśmy tez unikać zbierania kwiatów i ziół z polany. Do odpowiedniej ochrony zaliczamy również odpowiedni ubiór. Idąc na spacer do lasu powinniśmy wybrać długie spodnie, bluzkę z długim rękawem oraz coś na głowę. Co więcej najlepiej sprawdzą się ubrania białe lub w jasnych barwach, wtedy o wiele szybciej mamy szansę na zobaczenie kleszcza.
Kleszcze nie lubią silnych zapachów, więc poprzez użycie olejków możemy się przed nimi ustrzec. Najlepsze będą olejki wydzielające silny aromat. Z powodzeniem możemy wykorzystać na przykład jeden z olejków: z mięty pieprzowej, z trawy cytrynowej, tymiankowego, z drzewa herbacianego, szałwiowego, ze słodkich migdałów.

Możemy również przygotować własną miksturę. Wystarczy wybrany olejek rozcieńczyć z olejem roślinnym. Potrzebować będziemy 5 kropli olejku oraz 50 ml oleju roślinnego. Roztwór ten wcieramy w te partie ciała, które pomimo odpowiedniego ubioru, pozostają odsłonięte.

najlepsze sposoby na odstraszenie kleszczy

Innym, ale również dobrym sposobem jest przygotowanie wywaru ziołowego. Do ziół odstraszających kleszcze zaliczamy między innymi:
* lawendę, która powinna być suszona. Jej zapach odstraszy kleszcze, muszki i pchły.
*szałwię – ma gorzkawy posmak, którego nie tolerują kleszcze.
*rozmaryn
*tymianek –odstraszy nie tylko kleszcze, ale również wszelkie owady
*mięta pieprzowa – aby pasożyty, potrzebować będziemy świeżej mięty pieprzowej

Zioła zaparzamy w bardzo małej ilości wody. Po upływie godziny przelewamy go do atomizera i dodajemy sok z cytryny. Możemy  się również spryskać gotowym preparatem. Dodatkowo możemy tez spryskać nasze zwierzęta.

Naturalne sposoby by odstraszyć kleszcze

Bardzo dobrym sposobem jest również czosnek. Możemy na przykład wetrzeć go w odsłonięte partie ciała. Podobne działanie wykazuje również piwo. Zawiera w sobie witaminę B, zmienia ona zapach ludzkiego potu i staje się również drażniącym środkiem na kleszcze.

Do walki z kleszczami możemy też użyć maści rozgrzewające. W swoim składzie zawierają substancje, takie jak na przykład: olejek eukaliptusowy, rozmarynowy, balsam peruwiański i kamfora. Każde z nich bardzo skutecznie odstrasza kleszcze. Działanie maści dodatkowo wzmacnia ciepło, które wydziela nasze ciało. Sprawia to, że siła woni dla kleszcza jest jeszcze bardziej nieprzyjemna. Warto również pamiętać, aby po ugryzieniu kleszcza zrobić sobie profilaktycznie badania w kierunku boleriozy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here