Klamki do okien

Warto przede wszystkim wiedzieć, że standardowe klamki do okien, które zostały już dołączone do zakupionego skrzydła w zdecydowanej większości przypadków producent dopasował do jakości konstrukcji. Bardzo często zdarza się jednak, że element nie będzie spełniał pokładanych w nim nadziei. Obecnie można bez żadnego problemu dokonać zakupu samej klamki do okna.

Jakie znaczenie ma wybór klamki do okna?

Należy zdawać sobie sprawę, że klamki do okien nie pełnią tylko i wyłącznie roli funkcjonalnej, jest to również element dekoracyjny. Oczywiście właściwa klamka okienna powinna przede wszystkim charakteryzować się odpowiednim działaniem, musi bowiem pozwalać użytkownikowi zarówno na swobodne zamykanie, jak i otwieranie okna. Oczywiście klamka koniecznie powinna także być kompatybilna z funkcjonalnością danego skrzydła (wszystko będzie uzależnione czy jest rozwierne czy rozwierno-uchylne.

Klamka do okna ma zatem istotne znaczenie użytkowe. W przypadku, gdy element ten będzie działał w nieodpowiedni sposób, może w konsekwencji doprowadzić do ograniczonego dostępu do potencjału danego okna.

W kwestii wyglądu tego elementu warto wiedzieć, że rekomendowane jest, by klamka była odpowiednio dopasowana kolorystycznie do skrzydła. Warto bowiem wiedzieć, że zdecydowana większość okien jest biała, wybór tego elementu jest jednak znacznie trudniejszy niż mogłoby się wcześniej wydawać, ponieważ klamki obecnie dostępne są w różnych odcieniach tego koloru. Trzeba koniecznie zaznaczyć, że pod oddziaływaniem czynników zewnętrznych, do których należy zaliczyć światło czy upływu czasu, rama okienna może ulec przebarwieniu. Będzie wtedy miała kolor szarawy bądź żółtawy. Nowa klamka może zatem odznaczać się na tle całego skrzydła, rekomendowane jest zatem bardzo staranne dobranie odcienia.

Nie wszyscy biorą także pod uwagę fakt, że klamka do okna może pełnić świetną funkcję zabezpieczającą, gdyż niektóre modele zostały wyposażone przez producentów w odpowiednie zamki czy blokady.

Jakie możemy wyróżnić rodzaje klamek okiennych?

Główny podział klamek do okna będzie bazował na materiale, z których zostały wykonane. Omawiane elementy mogą być zatem:

– metalowo-plastikowe
– plastikowe – tak jak znaczna większość ram okiennych
– metalowe – w zdecydowanej większości przypadków wykorzystywane są mosiądz, aluminium czy stal.

Należy koniecznie zaznaczyć, że od tego, jakiego materiału użyto do produkcji, będzie zależała odporność klamki okiennej na różnego rodzaju uszkodzenia czy codzienną eksploatację przez użytkowników.

Nie wszyscy mają także świadomość, że klamka może być narażona na wilgoć (np. w kuchni czy w łazience), zewnętrzne warunki atmosferyczne (należy do nich zaliczyć otwarte czy uchylone okno), czy bardzo intensywne promieniowanie słoneczne. Rekomendowane jest, by zdecydować się na zakup najwyższej jakości klamek (plastikowo-metalowych lub metalowych) do okien, które planuje się bardzo często otwierać.

Ponadto klamki do okien można również podzielić ze względu na ich budowę:

– klamki jednoramienne – są do klasyczne klamki do okien, które charakteryzują się kształtem, który bardzo przypomina klasyczne klamkowe uchwyty.

– klamki dwuramienne – produkty przypominają w swoim kształcie kotwicę.

Czym powinno się sugerować przy wyborze klamki do okna?

Osoba decydująca się na zakup klamki do okna powinna przede wszystkim zastanowić się, czy preferuje minimalizm czy bogate zdobienia. Obecnie na rynku dostępne są bowiem nie tylko klamki wykonane z PCV, ale również bardzo wysokiej jakości metali. Można zatem kupić klamki stalowe, mosiężne, aluminiowe, które będą charakteryzowały się błyszczącym lub satynowym wykończeniem.

Warto również zwrócić uwagę na zróżnicowanie estetyczne dostępnych na rynku propozycji. Można bowiem zdecydować się na minimalistyczne lub proste modele albo produkty o intrygującym, wyrafinowanym kształcie, które zostały wykonane z odpowiedniego połączenia mosiądzu i chromu. Ponadto dobierając wzornictwo koniecznie trzeba kierować się tym jak dokładnie zaaranżowane będzie wnętrze domu. Bardzo często najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie uniwersalna klamka.

Więcej: http://oknotest.pl/artykuly-tematyczne/klamki-do-okien-hoppe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here