W ludzkim organizmie hormon wzrostu (HGH, somatotropina) odgrywa bardzo ważną rolę. Ma on wpływ na działanie takich układów, jak immunologiczny, płciowy, nerwowy, oddechowy. Coraz częściej można spotkać opinie, że ma on również udział w przeciwdziałaniu procesom starzenia.
Hormon wzrostu – kiedy należy stosować preparaty zawierające tę substancję? Okazuje się, że może być ona wykorzystywana w leczeniu wielu różnych dolegliwości. Przede wszystkim hormon wzrostu podaje się dzieciom, które cierpią na jego niedobór i z tego powodu nie rozwijają się prawidłowo. Również u dorosłych możemy mieć do czynienia z niedoborem hormonu wzrostu w organizmie, na przykład na skutek obecności guza przysadki. Wskazaniami do zastosowania terapii z wykorzystaniem hormonu wzrostu bywają również: mukowiscydoza, opatrzenia i zapalenie jelita cienkiego. Endokrynolodzy zalecają również niekiedy wykorzystanie hormonu wzrostu osobom mającym problemy z płodnością. Substancja ta bywa również aplikowana chorym na osteoporozę oraz pacjentom z zespołem Downa.
Inną możliwością wykorzystania hormonu wzrostu jest poprawienie osiągnięć sportowych, ponieważ ma on wpływ na budowanie masy mięśniowej oraz poprawia wydolność organizmu.
Kiedy człowiekowi przybywa lat zmniejsza się ilość produkowanego przez jego organizm hormonu wzrostu. zjawisko to ma wiele negatywnych skutków. Może powodować depresję, obniżenie koncentracji i kłopoty z pamięcią. Cierpi na tym nie tylko nasza psychika, ale również ciało. Spada odporność, mięśnie zmniejszają swoją masę, a kości tracą wytrzymałość. Właśnie dlatego wielu naukowców postuluje, że aby zapobiec tym zmianom, można podawać hormon wzrostu. Wydaje się to być dość obiecująca teoria.
Należy pamiętać, że dostarczając organizmowi dodatkowych dawek hormonu wzrostu należy bezwzględnie przestrzegać określonego przez specjalistę dawkowania i długości kuracji. Podczas zażywania hormonu wzrostu warto również na bieżąco kontrolować jego poziom, wykonując testy stymulacji lub testy hamowania.

sztukapielegnowania.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here