Gastroskopia - przebieg zabiegu

Gastroskopia jest zabiegiem medycznym, który przeprowadza lekarz gastroenterolog. Aby była refundowana – zlecenie na nią musi wypisać specjalista. Można ją również wykonać prywatnie. Czas oczekiwania na gastroskopię potrafi być bardzo różnorodny, w zależności od placówki, w której będzie ona wykonywana. Na pewno zabiegi refundowane, wykonywane w renomowanych placówkach, będą ciężko dostępne. W takich miejscach czas oczekiwania może wynosić nawet kilka miesięcy.

Jak wygląda gastroskopia? Polega na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego sondy, która pokaże lekarzowi budowę przełyku, żołądka i dwunastnicy. Podczas gastroskopii może być dodatkowo pobrana próbka śluzówki przewodu pokarmowego. Robi się to wówczas, gdy występuje potrzeba szczegółowej diagnozy danego schorzenia. Podczas gastroskopii może być także wykonany test polegający na sprawdzeniu flory bakteryjnej. Jest on dużo mniej inwazyjny niż poprzednia procedura i polega na konfrontacji śluzówki z odczynnikiem.

Czy gastroskopia boli? – wiele osób obawia się tego zabiegu, myśląc, że będzie on szczególnie bolesny. Jednak nie ma tu reguły. Dla jednych gastroskopia będzie doświadczeniem obojętnym, a dla innych traumatycznym. Mają na to wpływ zarówno nastawienie pacjenta jak i jego predyspozycje fizyczne oraz sposób przeprowadzenia procedury przez pielęgniarkę i lekarza.

Ważne, by wykonując gastroskopię, być maksymalnie zrelaksowanym, wtedy nie dochodzi do nieprzyjemnych skurczy przełyku. Podstawą jest spokój i zrównoważony oddech. Im większa jest współpraca między pacjentem a personelem, tym mniej inwazyjny jest zabieg.

Niektóre osoby mają bardzo wrażliwy przełyk i silny odruch obronny. Znacznie utrudniają wprowadzenie sądy do przełyku. Dla takich osób przydatne może być znieczulenie przełyku. Jednak nie jest to złoty środek. Podczas gdy jednym osobom pomaga, czasami może wręcz zaszkodzić – pacjent ze znieczulonym przełykiem gorzej współpracuje i nie może adekwatnie reagować na ruchy sondą.

Dlatego, przygotowując się do gastroskopii, pacjent powinien zasięgnąć odpowiedniej wiedzy i zestawić ją ze swoimi indywidualnymi predyspozycjami i oczekiwaniami, tak by przebieg zabiegu był możliwie komfortowy.

forum-liderow.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here