Czy korzeń kudzu pomaga alkoholikom wyjść z nałogu

Kudzu (kuzu) to roślina o wielu prozdrowotnych właściwościach. Jej naturalnym środowiskiem jest Japonia i to świat medycyny wschodniej najszybciej zaadoptował korzeń kudzu do swoich praktyk leczniczych. Dziś mówi się o tym, że to, jakie są kudzu właściwości pozwala leczyć przy jego pomocy nałogowych alkoholików. Sprawdźmy, czy rzeczywiście tak jest.

Wpływ zażywania kudzu na psychikę

Korzeń kudzu, dzięki obecności izoflawonów, wpływa na podniesienie poziomu serotoniny i dopaminy w centralnym układzie nerwowym. Tym samym w naturalnym sposób podnosi poziom zadowolenia z życia, poprawia nastrój. To z kolei może przyczynić się do tego, że uzależnieni nie będą sięgać po alkohol.

Kuzu bywa nazywane naturalnym antydepresantem. Podnosi wydajność fizyczną i psychiczną organizmu. Pozwala uporać się z wieloma schorzeniami, które pogarszają samopoczucie (migrena, wahania hormonów, skutki pokwitania).

Kuzu w terapii odwykowej

Suplementowanie preparatów z korzeniem kudzu może być pomocne przy leczeniu uzależnienia od alkoholu, a także narkotyków i papierosów. Wiele zależy jednak od stopnia zaawansowania nałogu.

Najstarsze zapisy medyków z Dalekiego Wschodu mówią o tym, że posiadane przez kudzu właściwości pozwalają wyjść z nałogu lub skutecznie zastąpić alkohol.

Dziś kuzu jest wykorzystywane w terapii odwykowej, głównie jako wsparcie z uwagi na to, że podnosi odporność na stres, redukuje napięcie nerwowe i ogólnie poprawia kondycję psychiczną. Dzięki temu, że alkoholik zaczyna czuć się lepiej psychicznie, szansa, że sięgnie po kieliszek jest mniejsza.

Metody walki z alkoholizmem

Obecnie w medycynie nie ma jednak skuteczniejszej metody walki z nałogiem niż terapia uzależnień. Aby wyjść z nałogu trzeba poddać się terapii ambulatoryjnej lub w ośrodku zamkniętym. Czasem w procesie leczenia pacjentowi podaje się również leki i suplement, takie jak kuzu.

Nie bez znaczenia jest również zmiana trybu życia: odpowiednia dieta, zdrowy sen i aktywność fizyczna.

Najskuteczniejsza terapia alkoholików to regularne spotkania z psychoterapeutą, który pozwoli dotrzeć do sedna problemu i pomoże się z nim uporać. Jeśli alkoholik nie wyeliminuje przyczyny swojego nałogu, najpewniej będzie do niego wracać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here