Co można oglądać w skansenach?

Obecnie w naszym kraju nie brakuje malowniczych skansenów, dzięki którym możemy dowiedzieć się jak wyglądało życie w dawnych czasach. Zwiedzenie wybranego skansenu jest idealną propozycją na niedzielny wyjazd w całą rodziną. Jest to bowiem znakomita atrakcja zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych. Co to jest skansen?
Jest to muzeum etnograficzne usytuowane pod gołym niebem, którego priorytetowym celem jest zaprezentowanie kultury ludowej jakiegoś regionu. W skansenach znajdują się oryginalne budynki, wyposażenie, sprzęty, narzędzia, wystrój, ubrania ludowe oraz inne elementy folkloru charakterystyczne dla określonej kultury oraz minionej epoki. Nazwy „skansen” używa się w obecnych czasach również dla zebranych pod gołym niebem zabytkowych obiektów technicznych.
Warto wiedzieć o tym, że nazwa tego typu muzeów na świeżym powietrzu wywodzi się od szwedzkiego słowa „Skansen” nazywającego tak otwartą w 1891 przez Artura Hazeliusa ekspozycję architektury drewnianej z terenu całego państwa szwedzkiego. Ten oto zbiór cennych zabytków został po raz pierwszy w historii zgromadzony na półwyspie Djurgården na terenie Sztokholmu. W miejscu tym zostały zgromadzone wówczas charakterystyczne budynki wiejskie z różnych regionów tego kraju.
Obecnie na terenie naszego kraju istnieje niezliczona ilość niezwykle ciekawych skansenów. W wielu z nich można podziwiać staropolskie wiejskie chaty, drewniane młyny, kuźnie, drewniane kościółki, czy budynki które służyły jako szkoły. We wnętrzu tych obiektów można oglądać różnorodne urządzenia i eksponaty używane w dawnych czasach podczas codziennego funkcjonowania.

chilimy.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here