Choroba Buergera

Choroba Buergera jest rzadko występującym schorzeniem, które polega na powstawaniu stanów zapalnych w naczyniach krwionośnych chorego. Objawy choroby przypominają te towarzyszące miażdżycy, jednak zasadniczą różnicą jest wiek chorych podatnych na tę przypadłość.  Symptomy choroby możemy najczęściej zaobserwować wśród mężczyzn w wieku 40 lat, zamieszkujących Daleki oraz Środkowy Wschód, gdy miażdżyca dotyczy głównie osoby w wieku starszym. Główny symptom choroby, czyli zakrzepowo – zarostowe zapalenia naczyń, prowadzi do utrudnienia przepływu krwi, czego konsekwencją może być niedotlenienie tkanek.

Jak rozpoznać chorobę Buergera oraz jak skutecznie z nią walczyć?

Pierwsze symptomy choroby Buergera możemy zaobserwować na dłoniach oraz stopach, które reagują bólem na wszelkie aktywności fizyczne, zaś po ich zaprzestaniu odczuwamy znaczną ulgę. Bólowi kończyn towarzyszą stany zapalne żył oraz otwarte obtarcia na palcach. W dłuższej perspektywie, nieleczona choroba Buergera może doprowadzić nawet do gangreny, spowodowanej słabym ukrwieniem i utlenieniem tkanek. Sama gangrena zaś, może być powodem do amputacji. Nie są znane dokładne przyczyny powodujące występowanie choroby Buergera. Za jej główne źródło uważa się przede wszystkim predyspozycje genetyczne chorego. Część specjalistów wskazuje na jej ścisłe powiązania z wszelkimi chorobami dziąseł. Wszystkich pacjentów chorych na chorobę Buergera łączy jedna przypadłość: są oni palaczami tytoniu, lub użytkownikami innych preparatów zawierających nikotynę (gumy, plastry). Podstawą skutecznego leczenia choroby jest jak najszybsze porzucenie nałogu.  Leczenie musi być wsparte lekami wpływającymi na rozszerzenie naczyń krwionośnych, oraz lekami powodującymi poprawę cyrkulacji krwi w organizmie. W nielicznych przypadkach konieczna jest operacja, nazywana sympatektomią. Zabieg ten polega na poprawie przepływu krwi, poprzez przecięcie nerwów w okolicach chorobowo zmienionej części ciała.  Chory powinien uważać na przeziębienia palców u stóp oraz nóg. Osoba chora na chorobę Buergera powinna zachowywać szczególną ostrożność przy wszelkiego rodzaju skaleczeniach, które od razu powinny być dezynfekowane i opatrzone. Kuracji powinna towarzyszyć również specjalna dieta, której podstawą jest znaczne ograniczenie tłuszczów.

objawy i powody występowania choroby Buergera

Zadbaj o swoje otoczenie!

Uzależnienie od nikotyny oraz jego konsekwencje, często są przez nas bagatelizowane. W Polsce, uzależnionych od niej jest aż 25% obywateli. Warto zaznaczyć, że na chorobę Buergera wpływ wywiera również palenie w sposób bierny, czyli wdychanie dymu papierosowego, a nie samodzielne palenie papierosów. Unikaj przebywania w zadymionych pomieszczeniach, a przyjaciół palaczy poproś o wyjście na balkon lub do ogródka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here