Cena wzmożonego rozwoju. Czas kryzysu energetycznego

Burzliwy rozwój cywilizacji ludzkiej stawia pod znakiem zapytania wydolność organizmu struktury społecznej. Kryzysy energetyczne to codzienność nas wszystkich. I jeśli nie dojdzie do przełomu w tym wieku, nasi następcy będą borykać się z kolejnymi problemami niedoborów energetycznych. Według ekspertów instalacje fotowoltaiczne mogą w przyszłości stać się głównym źródłem energii.

Skala systemów

Systemy fotowoltaiczne są podzielone na trzy segmenty rynku:

– urządzenia montowane na dachach domów mieszkalnych;

– instalacje fotowoltaiczne na dachach komercyjne i użytkowych;

– systemy montażu naziemnego

Ich moc mieści się w zakresie od kilku kilowatów do setek megawatów. Typowy system dla mieszkań jednorodzinnych ma moc około 10 kW i jest zainstalowany na pochyłym dachu. Natomiast systemy komercyjne mogą osiągnąć megawatowe skale i są zwykle montowane na niskim zboczu. Chociaż systemy dachowe są małe i generują wyższe koszty na każdy wat zużycia energii w porównaniu do dużych instalacji, stanowią one największy udział w rynku. Istnieje jednak rosnąca tendencja do powstawania większych elektrowni, szczególnie w regionie silnego nasłonecznienia planety.

Na różnych dachach i nie tylko

Elektrownie solarne mogą wykorzystywać każdy dobrze nasłoneczniony region miasta. Instalacje fotowoltaiczne w parkach i dachach zabudowy miejskiej będą niedługo normalnym widokiem. Wytwarzana energia elektryczna będzie dostarczana do sieci przesyłowej.

Obecnie w rzadkich przypadkach energia elektryczna jest przechowywana lub wykorzystywana bezpośrednio przez autonomiczną instalację. Systemy fotowoltaiczne są zwykle zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalną moc wyjściową dla danej inwestycji. Niektóre duże elektrownie fotowoltaiczne obejmują dziesiątki i setki hektarów i mają moc do setek megawatów.

Na dachu, mobilne albo przenośne

Mały system fotowoltaiczny jest w stanie dostarczyć wystarczającą ilość prądu przemiennego do zasilania jednego domu lub nawet dość dużego urządzenia w prąd przemienny, lub stały, na przykład: wojskowego lub cywilnego satelity obserwacyjnego, świateł ulicznych, znaków drogowych. Jeszcze do niedawna systemy dachowe stanowiły sześćdziesiąt procent instalacji na całym świecie. Teraz zmienia się to nieznacznie w kierunku innych możliwości montażu. Rozważa się także stosowanie mobilnych baterii do zasilania przedmiotów i pojazdów w ruchu. Przenośne i mobilne przykłady instalacji fotowoltaicznych zapewniają energię elektryczną niezależnie od sieci.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here