wrzody
fot. pixabay.com

Wrzody żołądka najczęściej wywoływane są przez bakterie Helicobacter pylori. Jednak w dużej mierze to my sami i tryb życia jaki prowadzimy przyczyniamy się do ich rozwoju. Dajemy im dobre warunki do rozwoju, który skutkuje przykrymi i bolesnymi dolegliwościami. Zobacz, co szkodzi twoim wrzodom i jak zmienić swoje codzienne nawyki, aby nie potęgowały one tych dolegliwości.

Zobacz też:  https://www.zdrowie.info.pl/stres-a-wrzody-zoladka-stres-wplywa-zdrowie/

Wrzody żołądka wywołane stresem

Najczęstszą przyczyną powstania wrzodów żołądka są bakterie Helicobacter pylori. Są one odporne ka kwaśne środowisko żołądka. W wyniku przeprowadzanych przez nie procesów zmieniają one miejscowo odczyn w żołądku na zasadowy. Wiedza na temat helicobacter jest coraz większa w społeczeństwie. Jednak wciąż jeszcze jesteśmy za mało świadomi tego, że również stres może wywołać wrzody żołądka. W jaki sposób? Otóż stres powoduje zwiększenie ilości niektórych hormonów oraz cukru we krwi. W krótkotrwałych stresujących sytuacjach nie jest to nic szkodliwego. Poziom tych substancji szybko się wyrównuje. To, co szkodzi nam najbardziej to długotrwały stres. Zaburzenie gospodarki tych hormonów oraz cukru sprawia, że wzrasta również ilość kwasów trawiennych w żołądku, które niezagospodarowane zaczynają zalegać w żołądku. Powoduje to uszkodzenie błony żołądkowej i przyczynia się do powstania bolesnych wrzodów. 

Z tych właśnie względów lekarze tak bardzo ostrzegają osoby chore na chorobę wrzodową, wiedzą jak bardzo zaostrza on jej objawy. To nie tylko osłabienie organizmu, ale realne negatywne reakcje naszego organizmu, które ułatwiają rozwój choroby. 

Jak żyć z wrzodami żołądka

Jeśli nie chcemy, aby choroba uniemożliwiłam nam codzienne funkcjonowanie musimy ściśle trzymać się rekomendacji lekarza. W tym wypadku unikanie stresu jest kluczowe. Wiele osób uważa, że jest to niemożliwe, ponieważ takie są realia ich pracy zawodowej i nie da się ich uniknąć. Musimy zatem rozważyć co jest dla nas ważniejsze – zdrowie i życie czy kariera zawodowa.

Przeczytaj też: http://www.gminachorzele.pl/jak-sobie-poradzic-z-wrastajacym-paznokciem/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here