Wakacje w Turcji – co warto wiedzieć przed wyjazdem?
stock.adobe.com/Goinyk

Turcja to kraj znajdujący się na styku kultur. Tu europejska tradycja łączy się z historią egzotycznej Azji, a nowoczesność spotyka się z antykiem. Zadziwiający Stambuł, przepiękne plaże Antalyi, baśniowa Kapadocja, starożytny Efez. Turcja to kraj, który warto odwiedzić choćby raz w życiu. Nie masz jeszcze planów na urlop? Koniecznie weź pod uwagę wycieczkę do Turcji.

Wakacje w Turcji – o czym pamiętać?

  • Wiza

Planujesz wakacje w Turcji w 2018 r.? Nie zapomnij o wizie! Na szczęście nie musisz biegać po urzędach ani składać specjalnych podań, by ją otrzymać. Wizę łatwo wykupisz na lotnisku po przylocie do Turcji. Możesz też nabyć ją drogą elektroniczną przez stronę www.evisa.gov.tr. Wiza ważna jest przez 90 dni, aby ją uzyskać, wystarczy posiadać paszport ważny przez kolejnych 180 dni.

  • Zwiedzanie Meczetów

Będąc w Turcji, warto zajrzeć do meczetu. Zanim jednak zdecydujesz się na taką wycieczkę, dobrze się przygotuj. Pamiętaj, że meczet to świątynia i obowiązkowo zadbaj o skromny strój (odzież powinna zakrywać ramiona i nogi). Jeśli przypadkiem wybierzesz się na zwiedzanie meczetu w szortach, nic straconego – w dużych miejscowościach turystycznych, zwykle przed wejściem do świątyni, znajdują się chusty i spódnice na rzepy, które można wypożyczyć na czas zwiedzania. Przed wejściem do meczetu należy zdjąć buty. Niektóre meczety mają wyznaczone miejsca do modlitwy dla kobiet.

  • Zakupy na bazarze

Nie da się spędzić wakacji w Turcji i nie odwiedzić lokalnego bazaru. Jeśli szukasz pamiątek z podróży albo chcesz zaopatrzyć się w lokalne specjały i smakołyki, koniecznie swoje kroki skieruj na bazar. Co ciekawego tu znajdziesz? Od owoców, przypraw, ręcznie wyrabianej ceramiki, po buty, odzież i przepiękne tureckie dywany. Na bazarze wypada, a nawet trzeba się targować! Pamiętaj jednak, by robić to z taktem i humorem, a na pewno wrócisz do domu z piękną pamiątką, kupioną w okazyjnej cenie.

Wakacje w Turcji – gdzie najlepiej?

Gdzie najlepiej na wakacje w Turcji? Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań! Największą popularnością wśród Polaków cieszą się niezmiennie Riwiera Turecka i Riwiera Egejska. Czym się różnią?

Riwiera Egejska, czyli śródziemnomorska część wybrzeża – to przede wszystkim malownicze plaże i zabytki. To tutaj leżą antyczne ruiny Pergamonu, Efezu, Miletu. W miejscowości Adaland znajdziesz jeden z największych parków wodnych w tym kraju. Jeśli lubisz nocne życie i wizyty w lokalnych klubach, to Marmaris i Kusadasi cię nie zawiodą.

Riwiera Turecka – największym miastem tego regionu jest Antalya i warto zrobić tu bazę wypadową w góry Bey Daglari czy do zatopionego miasta  u wybrzeży wyspy Kekova. Przepiękne widoki to przede wszystkim Kemer i Olimpos – choć nie znajdziesz tam raczej piaszczystych plaż. Belek to z kolei doskonała baza wypadowa do Kapadocji, znanej z wyjątkowych budowli, które tworzą iście księżycowy krajobraz. Oferty warte uwagi znajdziesz na lidl-podroze.pl

Czy wakacje w Turcji są bezpieczne?

Pamiętaj, że przed każdą zagraniczną wycieczką należy sprawdzić oficjalne komunikaty MSZ. Turcja,  mimo że od 2016 roku objęta jest stanem wyjątkowym, wciąż stanowi stosunkowo bezpieczny kraj. W popularnych turystycznych kurortach panuje sielankowy klimat. Niech nie zdziwi cię jednak widok uzbrojonych wojsk – na ulicach większych miast, np. stambulskiej ulicy İstiklal Caddesi, gdzie zresztą mieści się wiele państwowych placówek i ambasad, stacjonują na stałe posterunki wojskowe.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas pobytu w Turcji? Na pewno, jak w przypadku każdego większego miasta, warto zachować szczególną ostrożność w tłocznych miejscach – w meczetach, na lotniskach, w pobliżu popularnych atrakcji turystycznych. Łatwo tam paść ofiarą kieszonkowców.

Turcja od lat fascynuje i przyciąga turystów z całego świata. Ten nowoczesny kraj pełnymi garściami czerpie z tradycji i historii. Czego możesz spodziewać się po wyprawie w ten magiczny zakątek? Piaszczystych plaż, krystalicznie czystej wody aż czterech mórz, zabytków, niespotykanych przypraw, a do tego smaków i zapachów najprawdziwszego orientu. Brzmi fascynująco? Przyjedź i sprawdź, jak jest naprawdę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here