Robot sprzątający – pozwól się wyręczyć!

0
1039

Domowe porządki zazwyczaj nie należą do najbardziej lubianych czynności. Muszą być one jednak wykonywane regularnie, aby utrzymać przestrzeń mieszkalną w czystości, gdyż w dużym stopniu wpływa to na nasze poczucie komfortu. Na szczęście, obecnie mamy dostęp do technologii, takich jak robot sprzątający, który może wyręczyć nas w porządkach, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu i energii. Roboty sprzątające cieszą się coraz większą popularnością, a na rynku możemy znaleźć wiele firm zajmujących się ich produkcją. Dlatego decydując się na zakup tego typu urządzenia, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.

System organizacji pracy

Każdy robot sprzątający ma swój własny system sprzątania, który tworzy na podstawie analizy mieszkania. Przed pierwszym odkurzaniem, urządzenie dokładnie skanuje całą dostępną przestrzeń w celu poznania układu pomieszczeń oraz ewentualnych przeszkód np. mebli, które będą przez niego automatycznie omijane. Na podstawie utworzonego obrazu, robot sprzątający opracowuje plan pracy, który jest widoczny w sposobie jego działania. Niektóre urządzenia dzielą każde pomieszczenie na mniejsze strefy, po których kolejno poruszają się w uporządkowany sposób. Z kolei inne wybierają bardziej chaotyczną (co nie oznacza mniej efektywną) metodę kilkukrotnego powracania do miejsc, gdzie wykryły największe zabrudzenia. Rozważając wybór robota sprzątającego, warto dowiedzieć się, jaki ma system pracy i zastanowić się, który z nich najbardziej nam odpowiada i będzie najbardziej efektywny dla naszego domu lub mieszkania.

Pojemność

Wewnątrz każdego robota sprzątającego znajduje się pojemnik na zbierany przez niego kurz i brud. Aby urządzenie działało prawidłowo i efektywnie, musimy więc samodzielnie go opróżniać, czego częstotliwość zależy głównie od jego pojemności. Z reguły im większa jest odkurzana przestrzeń, tym więcej brudu jest pochłaniane przez urządzenie, dlatego warto, aby nasz robot sprzątający był wyposażony w większy pojemnik, dzięki któremu będziemy mogli opróżniać go rzadziej. Co więcej, przydatną funkcją jest automatyczne powiadamianie o zapełnieniu pojemnika, co pozwala utrzymać wysoką efektywność pracy urządzenia, bez konieczności samodzielnego sprawdzania jego stanu.

Dodatkowe funkcje

Szukając robota sprzątającego, warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe funkcje, które mogą w znacznym stopniu ułatwić nam jego użytkowanie. Bardzo przydatną opcją jest możliwość zainstalowania specjalnej aplikacji na smartfona, która umożliwia nam uruchamianie urządzenia pod naszą nieobecność, dzięki czemu możemy wracać do już odkurzonego domu. Ponadto, aplikacja pozwala nam śledzić pracę robota sprzątającego oraz określać czas potrzebny do jej zakończenia , dzięki czemu wiemy, które miejsca zostały już odkurzone. Co więcej, niektóre roboty sprzątające sterowane za pomocą smartfona posiadają funkcję ręcznego podziału mieszkania na strefy, dzięki czemu możemy skierować urządzenie do dowolnego pomieszczenia, bez konieczności sprzątania całego domu.

Robot sprzątający to urządzenie, które w znacznym stopniu może ułatwić nam życie. Rezygnacja z ręcznego odkurzania pozwala nam zaoszczędzić czas i energię, które możemy wykorzystać na wykonanie innych prac porządkowych. Na rynku możemy znaleźć wiele robotów sprzątających w różnych zakresach cenowych, dlatego przed zakupem warto sprawdzić oferty różnych firm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here