Jaskinia Wierzchowska Górna należy do najdłuższych jaskiń znajdujących się na obszarze Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej. Jest świetnie przystosowana do obsługi turystów, zaś na zwiedzających czeka tu szereg atrakcji.

Ci turyści, którzy już mieli przyjemność wędrować labiryntem podziemnych korytarzy, świetnie zdają sobie sprawę z tego, jak potężne może być takie podziemne królestwo. Podziemne ekspozycje archeologiczne są dodatkową atrakcją jaskini, nic więc dziwnego, że turyści zaglądają tu chętnie. Innym magnesem przyciągających tu turystów jest malownicze położenie jaskini w Dolinie Kluczwody, jednej z najmniejszych, za to najciekawszych dolinek podkrakowskich.
Pierwsi turyści zwiedzali jaskinię już w 2 połowie XIX wieku, co niekorzystnie wpłynęło na stan jej szaty naciekowej. Pierwsze „profesjonalne” badania o naukowym charakterze miały tu miejsce w latach 70-tych XIX wieku, zaś ich inicjatorem był ówczesny właściciel Ojcowa – hrabia Jan Zawisza. W trakcie tych i nieco późniejszych badań z namuliska wydobyto wiele szczątków zwierząt jaskiniowych.

Dość wcześnie zaczęto tu pobierać opłaty za zwiedzanie jaskini. Już w okresie międzywojennym sprzedawano tu bilety, zaś zwiedzającym w spacerze po jaskini towarzyszył przewodnik. Tak zwiedzanie jaskini wygląda do dnia dzisiejszego, choć oczywiście wprowadzono tu szereg rozwiązań ułatwiających zwiedzanie oraz dodatkowe atrakcje. O takiej profesjonalnej trasie turystycznej można tu mówić od lat 70-tych XX wieku, kiedy to oficjalnie i zgodnie z prawem oddano jaskinię turystom do zwiedzania.

starovka.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here