Histeroskopia, czyli jedno z badań ginekologicznych, wykonywane jest w celu ustalenia przyczyn zaburzeń krwawienia u kobiet. To również zabieg medyczny mający na celu zapobieganie nieprawidłowościom krwawienia. Czym jest histeroskopia, jak wygląda i o czym trzeba pamiętać przed badaniem?

Histeroskopia – co to takiego?

Przedmiotem badania histeroskopowego jest kobieca macica, zwłaszcza jej dno. Histeroskopia może przyjmować dwojaką postać – diagnostyczną lub operacyjną. W obu przypadkach zabieg polega na wprowadzeniu do macicy histeroskopu, czyli cienkiej rureczki zakończonej świecącą diodą. Histeroskop wprowadzany jest przez pochwę i pomaga dokładnie obejrzeć szyjkę i wnętrze macicy.

Histeroskopia diagnostyczna – jak sama nazwa wskazuje, służy wykryciu i rozpoznaniu wszelkich nieprawidłowości wewnątrz macicy. Histeroskopia często wykonywana jest również w celu potwierdzenia diagnozy postawionej na podstawie innych badań, takich jak na przykład prześwietlenie macicy i jajowodów promieniami rentgenowskimi.

Histeroskopia operacyjna – to zabieg medyczny pozwalający dokładnie usunąć wykryte wewnątrz macicy nieprawidłowości. Zabieg operacyjny bardzo często wykonywany jest podczas histeroskopii diagnostycznej, co pozwala zlikwidować problem zaraz po jego rozpoznaniu. Badanie histeroskopowe bywa niekiedy łączone z innymi zabiegami i badaniami (łyżeczkowanie, laparoskopia).

Jak wygląda zabieg?

Pacjentka poddawana badaniu histeroskopowemu zostaje najpierw znieczulona. Następnie lekarz ginekolog rozszerza szyjkę macicy, by przez pochwę wprowadzić do wewnątrz histeroskop. Przyrząd pozwala wtłoczyć do żeńskich dróg rodnych niewielką ilość roztworu wodnego lub dwutlenku węgla w celu wypłukania krwi i wydzieliny. Dioda zamocowana na końcu histerokopu oświetla wnętrze macicy i jajowodów, dzięki czemu lekarz ma możliwość dokładnego obejrzenia badanych organów. Jeśli na ściankach szyjki macicy i w jej wnętrzu nie ma żadnych niepokojących zmian, zabieg dobiega końca, a czas jego trwania to około 5 minut. Jeśli natomiast podczas histeroskopii diagnostycznej dojdzie do wykrycia nieprawidłowości wewnątrz macicy, lekarz może zdecydować o podjęciu natychmiastowego zabiegu operacyjnego. Wówczas histeroskopia trwa około godziny.

Kiedy robi się histeroskopię?

Histeroskopia najczęściej służy rozpoznawaniu przyczyn wszelkich nieprawidłowości występujących podczas menstruacji, takich jak zbyt intensywne i długotrwałe krwawienie lub plamienie pomiędzy miesiączkami i po przebytej menopauzie. Badanie może być wykonywane również w celu zdiagnozowania i usunięcia nienowotworowych zmian (włókniaki, polipy), przegród i zrostów (zespół Ashermana), które pośrednio zaburzają cykl miesiączkowy i powodują bezpłodność.

O czym pamiętać?

Badanie histeroskopowe to typowe badanie ginekologiczne, w pierwszej kolejności trzeba więc zadbać o odpowiednią higienę miejsc intymnych. Ponadto zabieg uzależniony jest od fazy cyklu menstruacyjnego. Najlepiej wykonać histeroskopię w pierwszym tygodniu po ustaniu krwawienia miesięcznego. Planując zabieg histeroskopii należy dopytać lekarza, czy będzie wykonywał znieczulenie, a jeżeli tak, to jakiego typu (miejscowe lub ogólne). W przypadku znieczulenia ogólnego pacjentka powinna być na czczo – ostatni posiłek (w tym również napoje!) może spożyć najpóźniej 6 godzin przed histeroskopią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here