Flaga narodowa

Flaga narodowa jest jednym z najważniejszych symboli państwa. Jest to kawałek tkaniny zwykle w kształcie prostokąta. Wyjątkowo spotyka się również flagi kwadratowe, np. Watykan. Do specyficznych flag należy też flaga Nepalu, ma ona kształt trójspiczasty.  Symbol ten pojawia się w przestrzeni publicznej zwykle podczas świąt narodowych, czy też uroczystości państwowych. Flaga narodowa jest chroniona prawnie. Jej niszczenie, bądź nieodpowiednie używanie uznawane jest za obrazę narodu. Niektóre kraje ustanowiły specjalne święto flagi, m.in. Polska, Stany Zjednoczone.

Flaga narodowa- historia

Flaga narodowe zaczęły być powszechnie stosowane w XVIII wieku w Europie. Wpływ na to miała zarówno rewolucja francuska, jak i wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Poza Europą symbol ten przyjął się w XIX wieku.

Istnieją wcześniejsze wzmianki na temat flagi, ale nie była ona wtedy używana powszechnie jako symbol narodowy. Występowała jako bandera wojenna lub handlowa. Nie była związana z państwem, a jedynie z monarchą, czy wojskiem. Niektóre flagi państwowe mają wieloletnią tradycję. Ciekawym przykładem jest flaga Danii, która używana była już w czasach średniowiecznych.

Flaga państwowa- kiedy się używa?

Jest to symbol, który stał się obecny w życiu codziennym. Flagi narodowe zdobią urzędy i instytucje państwowe. Nierzadko eksponowane są podczas spotkań międzynarodowych. Symbol może być używany nie tylko przez władze, czy urzędy, ale również przez zwykłych obywateli. Należy jednak pamiętać, żeby używać jej z należytym szacunkiem. Wywieszana jest podczas radosnych wydarzeń tj. święta państwowe, ale również podczas żałoby narodowej. Wtedy podniesiona jest do połowy masztu.

Flaga narodowa używana jest również przez sportowców na różnego rodzaju wydarzeniach sportowych. Po wygranej rywalizacji sportowcy często sięgają po flagę, akcentując tym samym przynależność do danego kraju.

Gdzie kupić?

Flagę państwową można zakupić w Internecie w wielu wariantach. Sklepy posiadają w ofercie zarówno klasyczną flagę w wielu rozmiarach jak i chorągiewki, flagi do ozdobienia samochodu, czy dla kibiców.

Koniecznie doczytaj: https://okolicznosciowe.com.pl/flagi-panstwowe-i-narodowe-w-europie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here