Endometrioza na całe życie

Silne bóle brzucha to nie jedyny objaw endometriozy, ale większość z nich kojarzona jest z zupełnie innymi chorobami lub po prostu z dolegliwościami związanymi z menstruacją. Tymczasem endometrium jest nieodwracalne i skutecznie utrudnia funkcjonowanie na co dzień.

Kuracja lub operacja

Obok silnego bólu brzucha kolejnymi objawami mogą być chociażby ból odczuwany podczas stosunku, a nawet problemy z zajściem w ciążę. Z mniej oczywistych są też biegunki, zaparcia, wzdęcia, nudności oraz wiele innych. Endometrioza to nic innego, jak występowanie komórek błony śluzowej macicy poza jamą macicy, określa się pięć jej stopni, a leczenie endometriozy może przebiegać albo poprzez stosowanie kuracji hormonalnej, a konkretnie na wprowadzenie antykoncepcji hormonalnej albo operacyjnie, to również zależy od stopnia jej zaawansowania. Skąd bierze się to poważne i bardzo męczące schorzenie? Jasno stwierdzone zostało, że na pewno powstaje ona na podłożu genetycznym i immunologicznym, chociaż dokładnie jej przyczyny nie zostały jeszcze zbadane. Każda kobieta, u której stwierdzona została endometrioza leczenie ma dostosowane właśnie do stopnia jej zaawansowania oraz od tego czy planuje ona ciążę w najbliższym czasie czy też odkłada plany związane z macierzyństwem na później.

Diagnoza i leczenie endometriozy

Jeżeli chodzi o endometrium leczenie może komplikować odpowiednia diagnoza, ponieważ wspomniane już objawy mogą być charakterystyczne również dla innych chorób, a czasami są przez kobiety ignorowane. Rozpoznanie endometriozy bardzo często opiera się na wcześniejszym wykluczeniu innych możliwych schorzeń. Najważniejsze będzie przeprowadzenie badania ginekologicznego, następnie zrobienie USG, a w dalszej kolejności laparoskopia. Ta ostatnia sprawia, że endometrioza leczenie jej i kolejne podejmowane kroki będą jedynymi słusznymi. Laparoskopię przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, jej głównym celem jest wówczas poszukiwanie ognisk na otrzewnej, jajnikach, jajowodach i jelitach. Czasami diagnoza jest oczywista, innym razem konieczne jest pobranie wycinków, aby mieć pewność, że mamy do czynienia z endometrium leczenie wtedy może się szybciej zacząć, a ma to bardzo duże znaczenie, podobnie jak w przypadku różnych innych chorób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here