Prawdopodobnie każdy słyszał o ‘efekcie placebo’. Czym jest zatem ta tajemnicza substancja, jak działa? Otóż placebo, to substancja nie mająca większego wpływu na organizm- np. sól fizjologiczna, lub cukrowa pastylka. Teoretycznie więc nie powinna prowadzić do istotnych zmian w organizmie- innymi słowy: pod względem biologicznym i farmakologicznym placebo nie działa i nie ma prawa działać.
Z ewenementem placebo wiąże się wiele kontrowersji medycznych. Z jednej strony lekarze wskazują na nieetyczność jego stosowania- podawanie pacjentowi np. soli fizjologicznej, informując go jednocześnie iż otrzymuje lek jest kłamstwem i wprowadza nieuczciwość na linii pacjent-lekarz. Z drugiej jednak strony- nieetyczne jest nie używanie czegoś co, jakby nie było- działa i pomaga w powrocie do zdrowia.
Zasada działania tego ewenementu nie jest jasna- niektórzy sugerują, iż najistotniejsze jest tu warunkowanie przy podaniu. To znaczy, że jeśli pacjent uważa, iż otrzymał właściwy lek, to zaczyna oczekiwać pozytywnych efektów i na nich się skupia, powoduje to poprawę samopoczucia.
Czy zatem placebo działa na zasadzie podświadomego, samospełniającego się proroctwa? No też niekoniecznie- okazuje się bowiem, że pacjenci którzy otrzymywali placebo i byli o tym informowani- również zgłaszali poprawę samopoczucia i uzyskiwali pozytywne efekty, chociaż rzadziej i były one mniej intensywne.
Co ciekawe, efekt placebo nie ogranicza się tylko do medycyny- w jednym z eksperymentów powiedziano nauczycielom, iż ich klasie przeprowadzono nowoczesny test inteligencji, mający wyłaniać geniuszy w młodym wieku i kilka dzieci jest właśnie takimi ‘ukrytymi geniuszami’. I rzeczywiście, po krótkim czasie okazało się, że uczniowie ci osiągali znacznie lepsze wyniki, niż ich rówieśnicy i lepiej radzili sobie z nauką. Oczywiście- żadnego ‘testu geniusza’ nie było- po prostu nauczyciele pracowali z grupą ‘geniuszy’ intensywniej i poświęcali im więcej uwagi.
A skoro efekt placebo działa w wielu dziedzinach życia- to czemuż by go nie wykorzystać?

urodaporady.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here