Zabawki sensoryczne dla dzieci
fot. Pixabay.com

O tym, że dzieci uczą się przez zabawę, wiemy wszyscy doskonale. Im więcej więc w zabawie możliwości nauki, tym lepiej dla nich i ich rozwoju. Nic więc dziwnego, że tak chętnie sięgają po zabawki sensoryczne – one najlepiej uczą i bawią jednocześnie. Jak wybierać zabawki sensoryczne i dlaczego są tak ważne dla rozwoju naszych maluchów?

Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/zabawki-sensoryczne-jakie-pelnia-funkcje-i-jak-z-nich-korzystac/

Zabawki sensoryczne i ich znaczenie

Zabawki sensoryczne to taki zestaw sprzętów dla najmłodszych, który pomoże im w odkrywaniu umiejętności własnego ciała, poznawaniu poszczególnych zmysłów, a także uczeniu się jak reagować na bodźce, które płyną z zewnątrz. Dodatkowo umożliwiają one głęboki rozwój funkcji motorycznych, intelektualnych czy poznawczych. To dzięki nim dzieci wchodzą w różnego rodzaju interakcje oraz uczą się poznawania świata przy pomocy węchu, dotyku, wzroku czy słuchu. Wszystkie te czynności powodują, że dziecko w prawidłowy sposób wykształca swoje funkcje poznawcze oraz integrację sensoryczną. Szczególną więc rolę pełnią u dzieci, które zmagają się z zaburzeniami psychoruchowymi lub zaburzenia integracji sensorycznej. To one pomagają usprawnić je oraz wypracować prawidłowy sposób przetwarzania bodźców w mózgu malucha.

Najważniejsze zalety zabawek sensorycznych

Popularność zabawek sensorycznych rośnie. Im więcej dziecko ma z nimi do czynienia, tym lepiej dla jego rozwoju. Dzieci uwielbiają zabawę masą plastyczną czy ciastoliną, puchowe piłeczki, instrumenty muzyczne jak cymbałki czy bębenki. To one najlepiej pomagają im rozwijać pracę wszystkich zmysłów jednocześnie, wspierają w wyrównywaniu różnego rodzaju braków, jeśli dziecko takie posiada. Ponadto dostarczają również rozrywki i są równie atrakcyjne, jak innego rodzaju zabawki.

Ważnym ich atutem jest to, że są odpowiednio dopasowane do wieku i możliwości rozwojowych dziecka. Wspierają w zdobywaniu nowych doświadczeń i intelektualnym smakowaniu nowych doznań. Odpowiednie zabawki znajdziesz w sklepach stacjonarnych czy internetowych zarówno dla niemowląt, jak i starszych dzieci. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ich ilością, a także używać ich z głową. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której dziecko bawi się przez cały dzień tylko jedną zabawką i tak naprawdę nadwyręża swój zmysł słuchu, jeśli jest to na przykład jakiś instrument muzyczny. Poza tym warto również zadbać o to, aby do zabawy tego typu zabawkami dziecko miało odpowiednie warunki. Powinno mieć ono możliwość skupienia się nad czynnością i nie odbierania innych bodźców z otoczenia. Wówczas mamy szanse na prawidłowe wypracowanie integracji sensorycznej pomiędzy poszczególnymi zmysłami.

Zobacz też: http://www.gminachorzele.pl/kim-jest-high-need-baby-i-jak-sie-nim-opiekowac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here