Smak i zapach owoców cytrusowych nierozerwalnie kojarzy się z wakacjami w tropikach. Egzotyka, drinki z palemką i niezmącony niczym relaks. Te pozytywne skojarzenia perfumiarze od lat przekuwają na nienaganny styl i szyk niezwykłych perfum.
Choć orzeźwiające i lekkie, zapachy z rodziny cytrusowej są bardzo uniwersalne i spotkać je można w wielu kompozycjach, zarówno przeznaczonych dla pań, jak i dla panów. Co ciekawe, występują nie tylko w nutach sportowych, lekkich i nieformalnych- jako główny składnik, ale towarzyszą też znacznie bardziej ‘poważnym’ biznesowym kompozycjom, jako nuty uwydatniające kluczowe zapachy. Nie powinno to dziwić, skoro do gamy zapachowej wchodzą tak odmienne wonie jak słodycz pomarańczy, lekko kwaskowa cytryna, czy gorzkawy grapefruit. Dzięki takiej różnorodności, nuty te dają się łatwo łączyć zarówno z zapachami owocowymi, czy kwiatowymi- a więc lekkimi i rześkimi, jak i szyprowymi, drzewnymi i fougere- tworząc ciężkie, ziołowe kompozycje. Soczyste cytrusowe nuty są też częstym dodatkiem dla zmysłowych orientalnych nut. Innymi słowy- cytrusy potrafią podkreślić zarówno poważny styl biznesowy, jak i styl lekki, sportowy.
Oprócz typowych owoców, jak na przykład bergamotka, kumkwat, limonka, czy pomelo, jako członkowie tej rodziny pojawiają się rośliny nie będące owocami, jednak dzięki swej specyficznej nucie doskonale wpasowują się w kompozycje. Przykładem może być melisa, werbena, czy trawa cytrynowa- obie rześkie, odświeżające i energetyczne.
Podsumowując- cytrusy to fantastyczna nuta, bardzo popularna w perfumach- zarówno jako główny zapach, jak i dodatek, podkreślający niezwykłość kompozycji.

www.dlazdrowia24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here