Stare zamki i związane z nimi tajemnice stają się często przedmiotem zainteresowania ze strony turystów. Tajemnicze warownie i dawne siedziby książęce do dziś przede wszystkim popularne atrakcje turystyczne i cenne zabytki architektury. Ci, którzy zawitają do Szczecina, będą mieli okazję ujrzeć na własne oczy jeden z najciekawszych obiektów tego typu na terenie Pomorza Zachodniego. To zamek książąt pomorskich, którego historia liczy sobie blisko 1000 lat.
Zamek ten wznosi się na wzgórzu, na lewym brzegu Odry. W swych dziejach wielokrotnie był przebudowywany i rozbudowywany, niszczony przez pożary i gruntownie remontowany. Mimo to budowla w dobrym stanie przetrwała do dnia dzisiejszego. Obecnie zamek jest jedną z najważniejszych placówek kulturalnych na terenie Pomorza Zachodniego. Często są tu organizowane koncerty oraz festiwale muzyczne. W podziemiach zamkowych umieszczono obszerne sale wystawowe, zaś przy Dużym Dziedzińcu mieści się Muzeum Zamkowe. Jego zbiory dotyczą głównie historii zamku. Można tu obejrzeć m. in. przedwojenne fotografie oraz unikatowe sarkofagi książąt pomorskich.
Inna atrakcja, którą mogą ujrzeć turyści zwiedzający zamek, to Wieża Dzwonów, która wznosi się przy zachodnim skrzydle zamku. Na jej szczycie znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta. Inną atrakcją związaną z tą wieżą jest hejnał, który rozbrzmiewa z jej okien każdego dnia o godzinie dwunastej.

czyzyny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here