wtorek, Czerwiec 15, 2021

Dlaczego warto dziecku kupować zabawki sensoryczne?

0
Zabawki sensoryczne dla dzieci
fot. Pixabay.com

O tym, że dzieci uczą się przez zabawę, wiemy wszyscy doskonale. Im więcej więc w zabawie możliwości nauki, tym lepiej dla nich i ich rozwoju. Nic więc dziwnego, że tak chętnie sięgają po zabawki sensoryczne – one najlepiej uczą i bawią jednocześnie. Jak wybierać zabawki sensoryczne i dlaczego są tak ważne dla rozwoju naszych maluchów?

Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/zabawki-sensoryczne-jakie-pelnia-funkcje-i-jak-z-nich-korzystac/

Zabawki sensoryczne i ich znaczenie

Zabawki sensoryczne to taki zestaw sprzętów dla najmłodszych, który pomoże im w odkrywaniu umiejętności własnego ciała, poznawaniu poszczególnych zmysłów, a także uczeniu się jak reagować na bodźce, które płyną z zewnątrz. Dodatkowo umożliwiają one głęboki rozwój funkcji motorycznych, intelektualnych czy poznawczych. To dzięki nim dzieci wchodzą w różnego rodzaju interakcje oraz uczą się poznawania świata przy pomocy węchu, dotyku, wzroku czy słuchu. Wszystkie te czynności powodują, że dziecko w prawidłowy sposób wykształca swoje funkcje poznawcze oraz integrację sensoryczną. Szczególną więc rolę pełnią u dzieci, które zmagają się z zaburzeniami psychoruchowymi lub zaburzenia integracji sensorycznej. To one pomagają usprawnić je oraz wypracować prawidłowy sposób przetwarzania bodźców w mózgu malucha.

Najważniejsze zalety zabawek sensorycznych

Popularność zabawek sensorycznych rośnie. Im więcej dziecko ma z nimi do czynienia, tym lepiej dla jego rozwoju. Dzieci uwielbiają zabawę masą plastyczną czy ciastoliną, puchowe piłeczki, instrumenty muzyczne jak cymbałki czy bębenki. To one najlepiej pomagają im rozwijać pracę wszystkich zmysłów jednocześnie, wspierają w wyrównywaniu różnego rodzaju braków, jeśli dziecko takie posiada. Ponadto dostarczają również rozrywki i są równie atrakcyjne, jak innego rodzaju zabawki.

Ważnym ich atutem jest to, że są odpowiednio dopasowane do wieku i możliwości rozwojowych dziecka. Wspierają w zdobywaniu nowych doświadczeń i intelektualnym smakowaniu nowych doznań. Odpowiednie zabawki znajdziesz w sklepach stacjonarnych czy internetowych zarówno dla niemowląt, jak i starszych dzieci. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z ich ilością, a także używać ich z głową. Nie dopuszczaj do sytuacji, w której dziecko bawi się przez cały dzień tylko jedną zabawką i tak naprawdę nadwyręża swój zmysł słuchu, jeśli jest to na przykład jakiś instrument muzyczny. Poza tym warto również zadbać o to, aby do zabawy tego typu zabawkami dziecko miało odpowiednie warunki. Powinno mieć ono możliwość skupienia się nad czynnością i nie odbierania innych bodźców z otoczenia. Wówczas mamy szanse na prawidłowe wypracowanie integracji sensorycznej pomiędzy poszczególnymi zmysłami.

Zobacz też: http://www.gminachorzele.pl/kim-jest-high-need-baby-i-jak-sie-nim-opiekowac/

Co możemy wynieść z mądrości Dalekiego Wschodu? 

0
Krajobraz

Motywacja i inspiracja oraz wskazówki dotyczące postępowania dostępne są w różnych źródłach. Jednym z nich są pisma dotyczące Dalekiego Wschodu, a zwłaszcza Chin czy Japonii. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć i sprawdzić co możemy wynieść z mądrości Dalekiego Wschodu. Jesteście ciekawi? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://wlaczsienaprzyszlosc.pl/madrosci-dalekiego-wschodu-co-mozemy-z-nich-wyniesc-i-jak-z-nich-korzystac/ 

Skąd wywodzą się mądrości Dalekiego Wschodu? 

Mądrości Dalekiego Wschodu, zostały zachowane w piśmiennictwie do dziś. Inspirują i okazują się niezwykle aktualne. Bardzo często, patrząc z naszego, europejskiego punktu widzenia nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo są to dawne teksty. Nie doceniamy ludzi, którzy swoją myślą dorównywali naszym, klasycznym filozofom. Pisarze i myśliciele chińscy tacy jak Sun Tzu czy Lao Tzu, wykorzystywani są dzisiaj często w coachingu i influencingu. Obaj filozofowie żyli na przełomie VI i V wieku przed naszą erą. To właśnie oni są źródłem wschodnich mądrości. Po ich książki sięgają rzesze odbiorców na całym świecie. Ich myśli bywają opacznie wykorzystywane. Niemniej jednak okazują się bardzo pomocne zarówno w biznesie, jak i w życiu codziennym. 

Jak możemy czerpać z mądrości Dalekiego Wschodu? 

Tak jak do wszystkich starożytnych tekstów, do książek Lao Tą i Sun Tzu, powinniśmy podchodzić z pewną dozą rezerwy. Mentalność starożytnych Chińczyków była nie tylko inna od naszej, ale inna od filozofów europejskich żyjących w tych czasach. Podczas lektury powinniśmy mieć na uwadze kontekst historyczny. Wartość się z nim zapoznać, zwłaszcza kiedy słyszeliśmy o sztuce wojny. Okazuje się bowiem, że Sun Tzu nie zachwalał wcale masakrowanie wszystkich na polu bitwy. Za największe osiągnięcie uważał bowiem pokonanie przeciwnika bez walki. Uniknięcie bitwy i konfrontacji i jest czymś, do czego powinien dążyć najlepszy przywódca. Laozi z kolei pisał o pocieszeniu. Jego książka nie jest podręcznikiem pozytywnego myślenia, niemniej wynika z tego, że sam filozof bywał nie rozumiemy. Potwory w jego książce znajdą również zwolennicy ograniczenia konsumpcji, a także osoby ,,zajmujące się brakiem zajęcia”. 

Zobacz też: http://www.gminachorzele.pl/sprzedawca-jak-nim-zostac/

Jak urządzić sypialnię w stylu hotelowym

0
sypialnia

Co jest takiego wspaniałego w wakacjach? Zmiana scenerii, rano wyłączony budzik, brak zamieszania i pośpiechu, a także niezapomniane wrażenia, kiedy budzisz się w ogromnym łóżku idealnego pokoju hotelowego. Czy w domu można stworzyć sypialnię jak w drogim hotelu? Projektantka wnętrz Magda Knappe odpowiada na to pytanie.

Połączenie kolorów jest tym, co tworzy ogólny klimat wnętrza. Możesz wybrać ciekawe tapety, wybrać wygodne łóżko, dodać jasne zasłony, a na koniec uzyskać feerię kolorów, a nie wnętrze swoich marzeń. Aby uniknąć takich błędów, projekt należy rozpocząć od ogólnego pomysłu i doboru rozwiązań kolorystycznych.

Karty kolorów

Zrób zdjęcie sypialni, która Ci się podoba lub znajdź takie zdjęcie w Internecie lub w gazecie. Zastanów się nad zdjęciem, dokładnie przestudiuj wszystkie szczegóły, zwróć uwagę na elementy wnętrza i ich kształty, a następnie zamknij oczy, otwórz oczy i ponownie spójrz na ilustrację. Natychmiast określisz, który kolor jest główny: dosłownie zajmuje całą przestrzeń, a reszta nie jest tak uderzająca. Projektant sporządza mapę kolorów każdego pomieszczenia, nad którym pracuje. Można to zrobić ręcznie lub skompilować w edytorze graficznym lub specjalnych programach, takich jak Adobe Capture, które automatycznie obliczają kombinacje kolorów (wystarczy przesłać obraz). Ale jest też sztuczka: główny kolor powinien zajmować od 60% do 80%, resztę miejsca należy przeznaczyć na odcienie pomocnicze. Wzornik kolorów będzie dla Ciebie przydatnym przewodnikiem.

Ogólny styl

Jeśli sam rozwijasz swój projekt, postaw na minimalizm połączony z odrobiną lekkiej klasyki. Najważniejsze to trzymać się zaplanowanego planu i często patrzeć na kartę kolorów.

Dekoracja pokoju

Sypialnia kojarzy się przede wszystkim z ciepłem, wygodą i przytulnością, dlatego lepiej zrezygnować z malowania i wybrać tapetę. W tej strefie odpowiednie są gładkie tapety lub z delikatnym wzorem. Jeśli obawiasz się, że pokój będzie wyglądał blado i nudno, zaplanuj obszar buduaru z jasną toaletką lub ekstrawaganckim fotelem. Zmiana mebli jest zawsze łatwiejsza niż ponowny zakup i przyklejenie tapety.

Idealnym rozwiązaniem na podłogę jest dywan z miękkim włosiem – podłoga zawsze będzie ciepła i przyjemna w dotyku. Pamiętaj jednak, że taką powłokę trzeba czyścić przynajmniej dwa razy w tygodniu. Alternatywnie możesz użyć podłogi laminowanej lub parkietu w sypialni i położyć kilka małych dywaników po bokach łóżka.

Oświetlenie

Zastanów się dokładnie nad oświetleniem w sypialni: nie zapomnij o głównym oświetleniu, kinkietach do czytania i lampie podłogowej do obszaru buduaru. Jako źródło rozproszonego światła można dodać paski ledowe ukryte np. w suficie podwieszanym.

Gniazda i przełączniki

Abyś czuł się komfortowo, a wnętrze sypialni nie zostało oszpecone przez ciągnące się kable, poprawnie oblicz liczbę i przeznaczenie gniazd i włączników. Pamiętaj, że gniazda potrzebne są do ładowania sprzętu (telefony, tablety), zastanów się ile sprzętu planujesz podłączyć i gdzie (telewizor, telefon stacjonarny), ile chcesz mieć opraw oświetleniowych i w których miejscach (kinkiety, lampy podłogowe, żyrandole). Zalecamy dodanie włącznika schodowego do głównego oświetlenia nad stolikiem nocnym, aby nie wstawać, gdy trzeba go wyłączyć.

Meble

Zdecydowanie nie warto oszczędzać na łóżku, bo we śnie spędzamy jedną trzecią życia. Jeśli wybierzesz zestaw, nie staraj się wybierać wszystkiego z jednej kolekcji: łóżko i szafki nocne we wnętrzu sypialni mogą mieć różne kolory (najważniejsze jest to, że są w tym samym stylu). Jeśli używasz drewna, nie korzystaj z więcej niż trzech rodzajów (lub lepiej nawet dwóch). Radzę całkowicie zrezygnować z metalu – nie ma na niego miejsca w sypialni.

Przechowywanie

Kiedy patrzysz na zdjęcia pokoi hotelowych w hotelach pięciogwiazdkowych, przyciąga Cię duża ilość wolnego miejsca. Ludzie przychodzą do hotelu z minimalną ilością rzeczy. Aby Twoja sypialnia nie wyglądała na przytłoczoną, rozważ dobry system do przechowywania. Idealnie byłoby, gdybyś mógł postawić w sypialni pełnowartościową szafę, ale w naszych typowych mieszkaniach często jest mało miejsca. Jeśli nie masz budżetu na wykonanie mebli na zamówienie, możesz skorzystać z mebli ze sklepów sieciowych. Ta opcja będzie o 30-50% tańsza niż meble wykonane na zamówienie. W przypadku bielizny i innych drobnych ubrań można użyć osobnej komody z szufladami.

Tekstylia i dekoracje

Kolejnym ważnym punktem, który jest często pomijany, jest wystrój. Ta część obejmuje wybór zasłon, obrazów, różnych figurek, a także florystykę. Wykonaj poduszki i zasłony z różnych tkanin (możesz mieć ten sam odcień, ale jednocześnie inną teksturę i wzór). Na przykład zasłony i narzuty będą monochromatyczne, zdobione poduszki, pościel bez wzoru – to od razu „nadadzą klasy” Twojego wnętrza.

Nie ignoruj ​​obrazów i fotografii. Poznaj prace współczesnych artystów i fotografów, których prace można zobaczyć na wystawach lub znaleźć w Internecie, i zamów reprodukcje. Jeśli wolisz małe obrazy (około 20 cm), całkiem ciekawe jest stworzenie kompozycji.

Może Cię również zainteresować https://projektowaniewnetrz24.eu/kuchnia-z-wyspa

Podkręć swoją produktywność w kilku krokach

0
Produktywność można poprawić
fot. Pixabay.com

Świat pędzi do przodu, a od nas ciągle wymaga się więcej i więcej. Zarówno w domu, jak i w pracy, w szkole czy na uczelni robimy wszystko, aby w ciągu doby zrobić jak najwięcej i jak najszybciej. W taki sposób szybko ulegamy wypaleniu i zmęczeniu, które często prowadzi nas do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak więc być bardziej produktywnym i mniej wyczerpanym? 

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/jak-byc-bardziej-produktywnym-w-kilku-krokach/

Co zrobić, aby być bardziej produktywnym?

Często mamy takie poczucie, że czas ucieka nam przez palce. Mamy wrażenie, że kolejny dzień właśnie mija, a my tak naprawdę niewiele zrobiliśmy. Nasza lista zadań rośnie, a motywacja coraz bardziej spada. Jeśli ten opis dotyczy Ciebie, sprawdź, co możesz z tym zrobić.

Krok pierwszy: zacznij

Gdy mamy do wykonania szereg zadań, najczęściej najtrudniej jest nam po prostu zacząć. Spróbuj więc zastosować zasadę 3 minut. Zacznij wykonywać daną czynność, dane zadanie przez 3 minuty. Rób to nieprzerwanie i z największą możliwą koncentracją. Zanim zauważysz, wciągniesz się w działanie tak bardzo, że nie zrezygnujesz.

Krok drugi: rób przerwy

W każdej pracy czy zadaniu jednak istotne jest robienie przerw. System pracy, w którym przez 25 minut w skupieniu wykonujesz jakieś zadanie, a po ich upływie odpoczywasz przez 5 minut, jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla każdego, komu wydaje się, że jego zadania są naprawdę ogromne i nie da sobie rady z nimi poradzić.

Krok trzeci: najpierw to, co najtrudniejsze

Jeśli masz do wykonania bardzo trudne zadanie i kilka łatwych, zacznij od tego najtrudniejszego. Mamy tendencję do odwlekania trudnych spraw, wydaje nam się, że tak jest dla nas lepiej. Tymczasem to trudne do wykonania działanie wisi nad nami i odbiera chęć do zajęcia się nawet tymi najłatwiejszymi. Dlatego jeśli od niego zaczniemy, później z przyjemnością oddamy się temu, co łatwiejsze.

Dbanie o siebie podstawą wysokiej produktywności

Pamiętaj, że tylko człowiek zadbany, wypoczęty, zrelaksowany, którego wszystkie inne potrzeby są zaspokojone, może naprawdę działać produktywnie. Jeśli jesteś głodny, zmęczony, targają Tobą nieuporządkowane emocje, choćbyś nie wiem, jak się starał, nie podkręcisz swojej produktywności.

Jeśli natomiast dbasz o codzienną aktywność fizyczną, potrafisz odpoczywać, dbasz o relacje z innymi masz spore szanse na to, aby realizować zadania bardzo sprawnie, a jednocześnie nie czuć się nieustannie pod presją.

Zobacz też: http://www.gminachorzele.pl/jak-odzywiac-sie-zdrowo-najwazniejsze-zasady/

Fenyloketonuria– czym jest, jakie są jej objawy i sposób leczenia? 

0
fanyloketonuria

Fenyloketonuria jest to choroba dziedziczna, która polega na zaburzeniu przemian aminokwasu fenyloalaniny. Taki aminokwas nie podlega przemianom do tyrozyny czy melaniny. W efekcie dochodzi do kumulacji fenyloalaniny w mózgu. Leczenie tego schorzenia sprowadza się głównie do stosowania odpowiedniej diety, która wolna jest od związków fenyloalaniny. 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/fenyloketonuria-przyczyny-objawy-leczenie-i-dieta/ 

Fenyloketonuria – czym jest? 

Fenyloketonuria jest to rzadka choroba, która potencjalnie jest poważnym zaburzeniem dziedzicznym. Nasze ciała rozkładają białko, które dostarczane jest wraz z dietą. Aminokwasy takie następnie wykorzystywane są do wytwarzania własnych białek. Wszelkie aminokwasy, które nie są potrzebne są rozkładane i usuwane z organizmu. Ludzie chorujący na fenyloketonurię mogą nie zmetabolizować fenyloalaniny, która następnie gromadzi się we krwi oraz mózgu. Takie nagromadzenie może przyczynić się do uszkodzenia mózgu. 

Jakie są objawy fenyloketonurii? 

Objawy fenyloketonurii mogą mieć postaci łagodnego lub ciężkiego przebiegu. Najczęstszą postacią takiego zaburzenia jest klasyczna fenyloketonuria. Niemowlęta z taką postacią choroby wydają się być zdrowe, dopóki nie osiągnął kilku miesięcy. Bez znaczenia takie dzieci rozwijają w sobie trwałą niepełnosprawnością intelektualną. 

Napady padaczkowe, opóźniony rozwój, problemy behawioralne oraz zaburzenia psychiczne są również powszechne. Nie leczone osoby mogą mieć stęchły lub mysi zapach jako efekt uboczny nadmiaru fenyloalaniny w organizmie. Dzieci z klasyczną postacią fenyloketonurii mają tendencję do jaśniejszej skóry i włosów, oraz narażone są na zaburzenia skóry, takie jak wypryski. 

Dzieci urodzone przez matki, które choruję na tę chorobę mają, posiadają znaczne ryzyko niepełnosprawności intelektualnej, ponieważ narażone są na wysoki poziom fenyloalaniny przed urodzeniem. Takie niemowlęta mogą mieć niską masę urodzeniową oraz rosnąć dużo wolniej, niż inne dzieci. Innymi charakterystycznymi problemami są wady serca lub inne problemy z sercem, mało głowie i problemy behawioralne. 

Fenyloketonuria – jak ją leczyć? 

Leczenie sprowadza się do wykonania testów w kierunku tej choroby, które Wykonywane są rutynowo u wszystkich noworodków w trzeciej dobie życia. Zachowana zostaje stopa malucha, a krew pobierana jest na specjalną bibułkę. W terapii kluczowe znaczenie ma utrzymanie odpowiedniej diety, która nie dostarcza fenyloalaniny. 

Należy unikać też źródeł tego składnika takich jak mleko i przetwory mleczne, sery, jaja, mięso, wędliny, ryby, pieczywo, wypieki cukiernicze i strączki. Tego typu dieta ma charakterem eliminacyjny i najlepiej, kiedy prowadzona jest pod kontrolą dietetyka. 

Zobacz też: http://www.gminachorzele.pl/plasawica-huntington-czym-jest-jakie-sa-jej-objawy-i-sposob-leczenia/

Urządzamy pokój dla dziecka – główne błędy

0
Pokój dla dziecka
Fot.: pexels.com

Często wydaje nam się, że urządzenie pokoju dla dziecka to czysta przyjemność i bardzo proste zadanie. Okazuje się, że rodzice równie często popełniają dużo błędów, których warto uniknąć.

Przeczytaj też: http://www.bydgoszczinaczej.pl/pokoj-dla-dziecka-najczesciej-popelniane-bledy/

Urządzamy pokój dla dziecka – o czym należy pamiętać?

Jeżeli chcemy zaaranżować pokój dla dziecka powinniśmy skupić się na pewnej zasadzie. Warto urządzić pokój dla dziecka w taki sposób, aby był on aktualny i przydatny przez wiele lat. Wstawianie gdzie to możliwe wszystkich motywów z bajek, tapetowanie ścian w Kubusia Puchatka, czy wybieranie samych różowych lub niebieskich mebli to jest bardzo zły pomysł. Ściany oraz meble powinny być uniwersalne, a jedynie dekoracje, czy dodatkowe elementy możemy dopasowywać do wieku i aktualnych zainteresowań dziecka. Jest to rozsądne rozwiązanie, które pozwoli mieć urządzony pokój dziecka na kilka długich lat.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

W zależności od wieku dziecka, pokój należy przygotować także pod względem bezpieczeństwa. Jeżeli dziecko ma kilka lat pamiętajmy o zabezpieczeniu szuflad, szaf i ostrych krawędzi. Warto kupić zaczepy do szuflad i szafek, aby dziecko samo nie było w stanie ich otworzyć. Dobrym rozwiązaniem są także nakładki na rogi komód, czy szaf. Dzięki temu unikniemy zderzenia czołowego dziecka, a co za tym idzie płaczu lub w najgorszym przypadku wyrządzonej tym krzywdy. Nie zapominajmy także o oknach. Jeżeli w pokoju dziecka znajduje się okno, z jednej strony to bardzo dobrze, ponieważ do pokoju będzie docierać światło dzienne, lecz z drugiej strony pamiętajmy także o jego zabezpieczeniu, aby dziecko nie mogło samo go otworzyć.

Pokój dla dziecka, jako składzik

Absolutnym błędem jest robienie z pokoju dziecka tzw. „składzika”. Rodzice bardzo często popełniają ten błąd i z pokoju dziecka robią dodatkowy pokój, gdzie mogą schować lub postawić rzeczy, które nie mieszczą się w pokojach do tego przeznaczonych. Nie chcą u siebie nic zagracać, a dziecko przecież nie potrzebuje tak dużo miejsca i i tak mu to nie będzie przeszkadzać. Otóż będzie! Pokój dziecka ma być jego oazą, miejscem przeznaczonym dla niego, do zabawy, nauki, poznawania świata. Wszystkie rzeczy, które się tam znajdą powinny być jego ulubionymi, przydatnymi oraz niezbędnymi. Powinny mu się dobrze kojarzyć i być po prostu na swoim miejscu.

Zobacz też: http://www.gminachorzele.pl/jak-zorganizowac-tanie-wesele/

Jakie suplementy zażywać podczas ciąży?

0
suplementacja przed planowaną ciążą
fot. Pexels.com

Przed i w trakcie ciąży powinniśmy szczególnie dbać o dobry stan naszego organizmu. Zdrowa żywność i aktywność fizyczna czasem nie wystarczają, abyśmy trwali w dobrym zdrowiu. Warto wesprzeć nasze codzienne menu odpowiednimi suplementami diety.

Przeczytaj też: http://www.blondeworld.pl/suplementy-diety-w-ciazy/

Odpowiednio zaplanowana ciąża

Decyzja o zajściu w ciążę powinna być dobrze przemyślana i zaplanowana. Powinniśmy myśleć kategoriami naszego zdrowia oraz przyszłego dziecka. Przy planowaniu ciąży warto zadbać o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i suplementację witaminami, które będą dużym wsparciem dla naszego organizmu w tym magicznym okresie. Jakie suplementy diety warto zażywać przed i w trakcie trwania ciąży? 

Suplementy diety przed ciążą

Większość witamin i minerałów powinniśmy pozyskiwać z pożywienia. W okresie zimy mamy jednak ograniczony dostęp do świeżych warzyw i owoców, zwłaszcza tych lokalnych, dlatego należy wesprzeć nasz organizm poprzez witaminową suplementację. Warto zacząć zażywać witaminy na kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. Kwas foliowy to jeden z niezbędników witaminowych, który powinniśmy zacząć suplementować jeszcze przed poczęciem maleństwa.

Suplementy diety w trakcie ciąży

Ciąża to okres w życiu kobiety, w którym zapotrzebowanie na witaminy mikroelementy wzrasta nawet dwukrotnie. Podczas stanu błogosławionego należy dostarczać do organizmu odpowiednie ilości witamin, żelaza, wapnia, jodu czy beta-karotenu. Jakie suplementy diety warto przyjmować w trakcie ciąży?

 • Kwas foliowy – niezbędnik każdej przyszłej mamy. Jest konieczny dla prawidłowego rozwoju płodu. Warto go suplementować zarówno przed jak i w trakcie ciąży, przez co zmniejszymy ryzyko wystąpienia wad układu nerwowego u maleństwa.
 • Witamina E – niezastąpiona witamina podczas ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, gdy kształtuje się wzrok dziecka. Witamina E jest niezbędna, ponieważ pomaga zapobiec wadom wrodzonym dzieciątka.
 • Witamina B6 – odpowiada za regulację estrogenu i progesteronu w organizmie oraz poprawia wchłanialność kwasu foliowego i magnezu.
 • Witamina B4 – wspiera prawidłowe funkcjonowanie łożyska przyszłej matki oraz wpływa na właściwy rozwój mózgu dziecka.
 • Witamina C – pomaga skutecznie wchłaniać żelazo i zapobiega infekcjom organizmu.

Zobacz także: http://www.gminachorzele.pl/jakie-badania-wykonac-przed-zajsciem-w-ciaze/

 

Jaki lek na silny ból?

0
Ketonal

Nikt z nas nie lubi bólu. Jedni znoszą go lepiej, inni gorzej. Najczęściej jednak przedłużający się stan bólowy zmusza nas do wzięcia leku. Jak poradzić sobie z taką, problematyczną dolegliwością? Czy Ketonal lek pozwoli pozbyć się bólu? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jakie są źródła bólu?

Ból to tak naprawdę swoisty sygnał ostrzegawczy. Nie jest on bowiem przyczyną, ale skutkiem. W ten sposób nasz organizm komunikuje, że dzieje się z nim coś niepokojącego. Ból może mieć przy tym różne natężenie oraz długość trwania. Niekiedy jedynie „ćmi” nas głowa, ale ta dolegliwość trwa godzinami. Czasem natomiast ból jest nagły i bardzo silny, ale ustaje w krótkim czasie. Kiedy nasze codzienne funkcjonowanie jest utrudnione lub uniemożliwione przez ból, rozwiązaniem może być skuteczny lek przeciwbólowy. Ketonal oferuje nie tylko możliwość uśmierzenia bólu. Jednocześnie działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.

Jak działa Ketonal Active?

Ketonal Active to niewątpliwie lek inny niż wszystkie. Należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych – w skrócie NLPZ. Stosuje się go w szczególności na silne dolegliwości bólowe. Działa jednak również przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Doskonale sprawdza się chociażby w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Jedna kapsułka tego produktu zawiera 50 miligramów ketoprofenu, a także szereg substancji pomocniczych. Należy dawkować ten preparat zgodnie z zaleceniami lekarza lub zgodnie z opisem na ulotce. Najlepiej brać go w trakcie posiłku oraz popijać dużą ilością wody. Co do zasady powinno też zachować 6-8 godzinny odstęp pomiędzy spożyciem kolejnych dawek. Ketonal active jest bezpieczny dla dorosłych, a także dla starszych dzieci – powyżej 15 roku życia.

Kiedy stosować Ketonal Active?

Ketonal Active może pomóc w różnorodnych schorzeniach i dolegliwościach – zarówno tych nagłych, jak i przewlekłych. Wskazany jest w leczeniu objawów wszelkich stanów zapalnych, a także zwyrodnieniowych chorób reumatycznych układu kostnego. Ten preparat skutecznie łagodzi też niektóre zespoły bólowe, w tym reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę zwyrodnieniową stawów oraz bóle o umiarkowanym nasileniu. Ketonal rzadko przy tym wywołuje reakcje niepożądane. Szczególną ostrożność w jego stosowaniu powinny jednak zachować osoby nadwrażliwe na którykolwiek składnik leku. Nie należy go stosować, gdy w przeszłości wystąpiła już jakakolwiek reakcja nadwrażliwości, w tym chociażby napad astmy oskrzelowej zapalenie błony śluzowej nosa albo pokrzywka.

Zakrzepica żył głębokich myśli jakie są jej objawy przyczyny i sposób leczenia? 

0
lekarz

Zakrzepica żył głębokich może rozwinąć się, kiedy dochodzi do zakrzepu lub skrzepliny w dużych żyłach nóg lub okolicy miednicy. Czasami przy zakrzepicy żył mogą nie pojawiać się żadne dolegliwości bólowe, podczas kiedy inne mogą być bardzo bolesne. Dzięki szybciej diagnozie możliwe jest skuteczne leczenie oraz w większości przypadków schorzenie to nie zagraża życiu. Jednak skrzep krwi i, którzy tworzy się dużych, głębokich żyłach może wędrować z krwią dalej. Kiedy dotrze do płuc, może zamknąć światło tętnicy płucnej oraz spowodować śmiertelną zatorowość płucna czym dokładnie jest zakrzepica żył głębokich? Jakie są jej objawy i sposób leczenia? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zakrzepica-zyl-glebokich-przyczyny-objawy-leczenie/ 

Zakrzepica żył głębokich – czym dokładnie jest? 

Zakrzepica żył głębokich jest to choroba układu krążenia, podczas której dochodzi do zamknięcia światła naczynia krwionośnego w kończynie dolnej. Taki proces dotyczy zazwyczaj i żył łydek, zlokalizowanych głęboko pomiędzy poszczególnymi mięśniami oraz powięziami. Zakrzepy mogą przesuwać się ku górze, aż do naczyń żylnych ud i miednicy, a czasami nawet trafić do płuc. Wówczas czynnik ryzyka znacznie się zwiększa i może nawet zagrażać życiu. 

Czynniki ryzyka zwiększające występowanie zakrzepicy żył głębokich 

Za powstawanie tego typu zakrzepu dochodzi w wyniku spóźnienia kilku procesów, które określane są jako triada Virchowa, a są to: 

 • spowolnienie przepływu krwi, 
 • powstanie mikrourazów w ścianie naczynia krwionośnego, 
 • zaburzenie równowagi pomiędzy czynnikami prozakrzepowymi, a przeciwzakrzepowymi. 

Jakie są objawy zakrzepicy żył głębokich? 

Do objawów zakrzepicy żył głębokich należy zaliczyć ból nóg i tkliwość mięśni łydek, który pojawia się podczas chodzenia, ale może pojawić się również podczas spoczynku. Obrzęk lub zmiana koloru skóry jednej nogi na kolor fioletowy lub niebieski. Skóra może być ponadto cieplejsza, a pod powierzchnią skóry mogą pojawić się zauważalne wypełnione krwią, wypukłe żyły. Należy jednak zaznaczyć, że połowa osób z zakrzepicą żył głębokich nigdy nie potrafi dotrzeć rozpoznawalnych objawów. 

Jak leczyć zakrzepicę żył głębokich? 

Leczenie zakrzepicy żył głębokich polega na stosowaniu leków przeciwzakrzepowych. Zazwyczaj stosowane są również różnego rodzaju preparaty, które podawane są pod skórę. Ponadto mogą być stosowane również leki doustne. W celach profilaktycznych zakrzepicy żył głębokich zalecane jest noszenie specjalistycznych podkolanówek lub rajstop uciskowych. Zalecana jest również regularna aktywność fizyczna oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Zobacz też: http://www.gminachorzele.pl/zatorowosc-plucna-czyli-powiklanie-po-zakrzepicy-zyl-glebokich/

Innowacyjny wentylator Wahoo Headwind – nowy wymiar domowego treningu

0
Wahoo Headwind

Wahoo Headwind jest nowatorską propozycją producenta akcesoriów treningowych. Dedykowany jest dla rowerzystów i amatorów kolarstwa, którzy szczególnie lubią treningi w domu – niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz.

Wentylator bluetooth Wahoo Headwind jest całkowicie kompatybilny ze stolikiem tego samego producenta. Wykorzystanie go pozwala na zachowanie pełnego profesjonalizmu podczas treningu kolarskiego w domu. Sterowany jest za pomocą czujnika. Pozwala to na automatyczne zwiększenie prędkości wentylatora wraz ze wzrostem intensywności treningu i tętna. Wahoo Headwindpewnia odpowiedni przepływ powietrza i chłodzenie ciała, które są szczególnie istotne podczas intensywnego wysiłku fizycznego.

Zalety wentylatora Wahoo Headwind – trenuj tak, jak chcesz

Wentylator bluetooth Wahoo Headwind wyposażony jest również w możliwość wprowadzania manualnych ustawień. Umożliwia to sportowcom dostosowanie prędkości funkcjonowania urządzenia do własnych potrzeb. Zadbanie o odpowiedni komfort termiczny w czasie ćwiczeń umożliwia uzyskanie lepszych efektów. Właśnie tę możliwość daje Wahoo Headwind.

Do najważniejszych zalet innowacyjnego wentylatora firmy Wahoo można zaliczyć:

 • Duży przepływ powietrza
 • Prędkość wentylatora sterowana czujnikiem
 • Możliwość regulowania prędkości urządzenia za pomocą aplikacji
 • Dostęp do 4 manualnych trybów prędkości
 • Wyraźnie ukierunkowany strumień powietrza

Dla współczesnych sportowców wentylator bluetooth jest możliwością na osiągnięcie jeszcze lepszych wyników. Odpowiednie chłodzenie podczas treningu sprawia, że zwiększa się wydolność organizmu. Co za tym idzie – możemy trenować dłużej i intensywniej.

Użycie wentylatora Wahoo Headwind umożliwia również lepsze natlenienie organizmu podczas wykonywania ćwiczeń. Pozwala to znacznie skrócić minimalny czas regeneracji ciała po treningu. W związku z tym mamy możliwość uzyskania lepszych efektów w krótszym czasie.

Jak działa wentylator bluetooth Wahoo Headwind?

Regulacja prędkości działania wentylatora Wahoo Headwind możliwa jest na dwa sposoby. Możemy podłączyć się do urządzenia mobilnego za pośrednictwem łącza bluetooth (np. w telefonie lub tablecie). Z poziomu aplikacji możemy na bieżąco dokonywać niezbędnych zmian – według własnego zapotrzebowania i preferencji. Oprócz tego czujniki tętna i prędkości treningu pozwalają na zautomatyzowanie tego procesu, dzięki czemu my możemy w stu procentach skupić się na treningu.

ZOBACZ TEŻ