Adresy w internecie

Internet jest zbudowany z wielu serwerów, które są ze sobą połączone. Jeśli chcemy zapoznać z jakąś konkretną stroną, musimy w przeglądarce internetowej wpisać adres URL.

Co to jest URL?
Jest to bezpośredni adres danej strony internetowej. W najprostszej wersji będzie to adres IP serwera, na którym jest ona umieszczona. Adresy IP są zazwyczaj zapisywane w postaci liczbowej, zapisywanej z kropkami w formie: AAA.BBB.CCC.DDD, np. 127.0.0.1. Oczywiście zapamiętanie takich adresów dostępowych do stron www, byłoby bardzo utrudnione, dlatego dodatkowo mamy do dyspozycji nazwy domenowe, składające się ze znaków, np. www.przykladowy-adres.pl. W praktyce działa to tak, że istnieje rejestr domen, gdzie są one tłumaczone na odpowiednie adresy IP, dzięki czemu możemy szybciej się dostać do interesujących nas witryn.
Można więc uznać, że nasza przykładowa domena, także jest adresem URL.

W ramach konkretnej strony internetowej istnieje często wiele podstron, do których dostęp możemy mieć, także bezpośrednio wpisując odpowiedni adres URL, np. www.przykladowy-adres.pl/podstrona-przykladowa.

Adresami URL nazywane także adresy prowadzące także do innych miejsc w sieci niż same strony internetowe. Serwery FTP, dzięki którym możemy łatwo wymieniać pliki pomiędzy różnymi lokalizacjami, są także wyposażone w odpowiadające im adresy URL.

Niezależnie czy korzystamy z adresów URL w formie domenowej, czy adresu IP, jest ważne, żeby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo transmisji. To może zapewnić dzięki protokołowi TLS.

naszauroda.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here