Urządzamy małą pralnię — sprawdź praktyczne rozwiązania

Nieważne, czy masz do dyspozycji oddzielne pomieszczenie służące jako pralnia, czy też musisz ograniczyć się do niewielkiego kącika w łazience bądź kuchni — jeśli wszystko odpowiednio zorganizujesz, pranie czy prasowanie okaże się naprawdę komfortowe. Poznaj sprytne triki, dzięki którym urządzisz domową pralnię, dysponując małą przestrzenią.

Wybór odpowiedniej pralki to podstawa

Zabierając się za urządzenie domowej pralni, na początku musisz zdecydować się na wybór odpowiedniej pralki, która będzie idealnie dopasowana nie tylko to Twoich potrzeb, ale też do dostępnej przestrzeni. Z pewnością warto rozważyć zakup pralki niepełnowymiarowej, w wersji slim czy ładowanej od góry — wszystkie te rozwiązania pozwalają na oszczędzenie sporej ilości miejsca. Pamiętaj jednak, by sprzęt był odpowiednio wydajny i wystarczająco ładowny, tak by zaspokoić potrzeby domowników.

Wiele osób decyduje się na urządzenie kącika do prania w kuchni. Warto wtedy zwrócić szczególną uwagę na to, by sprzęt taki pracował cicho i nie zakłócał życia rodziny. W takiej sytuacji sprawdzi się świetnie cicha bezawaryjna pralka z silnikiem inwerterowym. Choć taki model jest nieco droższy od tradycyjnej pralki, w eksploatacji okazuje się niezwykle ekonomiczny i energooszczędny — wyróżnia się też wyjątkowo wysoką bezawaryjnością. Jego niezaprzeczalną zaletą jest też tzw. kultura pracy, czyli brak hałasu podczas prania. Wybierając pralkę do kuchni, zadbaj o jej odpowiednie przesłonięcie — świetnie sprawdzą się pralki do zabudowy lub sprytne drzwi przesuwne, za którymi ukryjesz nie tylko samo urządzenie, ale też niezbędne do prania akcesoria.

Zadbaj o dobrą organizację mniejszych akcesoriów

Duże akcesoria zawieś na ścianie

W pełnowymiarowej pralni powinny znaleźć się takie sprzęty, jak np. suszarka do upranych ubrań, deska do prasowania oraz blat pozwalający na wygodne składanie rzeczy. W niewielkiej domowej pralni trudno wygospodarować na nie przestrzeń, nie jest to jednak niemożliwe.

Wystarczy powiesić deskę do prasowania na haku ściennym (można też ukryć ją w dostępnej wnęce) oraz zainwestować w umocowany na ścianie i składany blat — będziesz rozkładać go tylko wtedy, gdy będzie potrzebny. Z kolei suszarki do ubrań dostępne są w wielu praktycznych wersjach — możesz zdecydować się na suszarkę wysuwaną czy w formie linek rozwieszonych wysoko pod sufitem i w razie potrzeby opuszczanych na dół.

Duże akcesoria zawieś na ścianie

Zadbaj o dobrą organizację mniejszych akcesoriów

Oprócz dużych sprzętów do suszenia czy prasowania ubrań, konieczne jest zgromadzenie w jednym miejscu również wielu innych, drobniejszych akcesoriów. Dobra organizacja pozwoli Ci uniknąć chaosu i prać w sposób komfortowy.

Żelazko i akcesoria do prasowania, a także różnego rodzaju proszki do prania, płyny do płukania itp. umieścić można w pojemnej szafce z szufladami — a jeśli brak na nią miejsca, zdecyduj się na estetyczne kosze. Możesz też trzymać akcesoria do prania na specjalnej szafce-wózku, która na górze posiada dodatkowo praktyczny blat.

Jeśli zależy Ci na sprawnym praniu, pamiętaj o systematycznym segregowaniu brudnej odzieży. W tym celu przygotuj kilka koszy na pranie w różnych kolorach — dobrze sprawdzi się w rozwiązanie w postaci stawiania jednego kosza na drugim, dające Ci sporą oszczędność miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here