Koszty Kredytu mieszkaniowego

W dzisiejszych czasach większość społeczeństwa nie jest w stanie zakupić nieruchomości za gotówkę. Oszczędności nie są mocną stroną Polaków – inna sprawa, że często nie mamy z czego oszczędzać. Kolejna – nie umiemy czekać i zazwyczaj już w bardzo młodym wieku chcemy posiadać coś swojego.
I tu z pomocą przychodzi nam kredyt – często jedyna możliwość urzeczywistnienia naszych marzeń i zamieszkania w naszym własnym M. Różne programy zmniejszające koszt kredytu typu „Rodzina na swoim” czy „Mieszkanie dla młodych” kuszą mniejszymi kosztami. Jednak najważniejsze, na co powinno się patrzeć to oprocentowanie kredytu mieszkaniowego. Od niego, poza innymi kosztami zależy głównie to, ile będziemy musieli zwrócić.
Należy jednak pamiętać o wielu innych rzeczach, zanim zdecydujemy się na produkt naszym zdaniem najbardziej korzystny, o najniższym oprocentowaniu i bez ukrytych kosztów.
Wkład własny. Nie należy się spieszyć – zebranie minimum 20% wartości kredytu jest podstawą, o której powinniśmy pamiętać. Kredyt hipoteczny rzadko już finansuje nieruchomość w 100% – mogłoby to doprowadzić kredytobiorcę do utraty wszystkich swoich środków.
Kredyt nie jest dla ludzi, którzy nie mają pieniędzy – żeby go wziąć, powinniśmy mieć na koncie chociaż odrobinę oszczędności w razie utraty pracy, choroby bądź innych niekomfortowych sytuacji. Także oprócz wkładu własnego musimy mieć pieniądze na kilka rat kredytu na wszelki wypadek. Niektóre banki, jak nie wszystkie, oferują ubezpieczenie, które pozwala nam na odroczenie jednej bądź kilku wpłat co pewien okres czasu. Zwiększa to jednak ratę kredytu, a często również oprocentowanie kredytu mieszkaniowego..
Nie powinniśmy mieć innych zobowiązań kredytowych. Dodatkowe obciążenie to zbyt duże ryzyko, a potknąć się bardzo łatwo. Inną sprawą jest posiadanie zobowiązań w przeszłości i o ile wywiązywaliśmy się ze spłatami w terminie pomoże nam to w uzyskaniu pozytywnej weryfikacji kredytowej – każdy bank sprawdzi naszą historię w BIK-u i spłacone kredyty działają na naszą korzyść. Dowód na naszą wierzytelność jest wysoce pożądany.
Nie powinniśmy wybierać mieszkania na wyrost – jeśli musimy wziąć kredyt na 40 lat, a nasza rata będzie przekraczać 50% naszych przychodów netto wówczas bardzo ciężko będzie nam to mieszkanie spłacić, a co dopiero urządzić i żyć w nim na poziomie, jaki sobie wyobrażaliśmy kupując go. Nie warto brać kredytu na granicy naszych możliwości, to zbyt wielkie ryzyko, chyba że nie planujemy rodziny, polegamy w 100% na naszym zdrowiu, a nasz przychód jest zagwarantowany dożywotnio wraz z cyklicznymi podwyżkami – co raczej jest jedynie mrzonką.
Oprocentowanie kredytu mieszkaniowego jest naszą główną wytyczną wyboru kredytu, zaraz po otrzymaniu od doradcy bankowego wykazu placówek, które chcą nam zaoferować pieniądze na wymarzoną nieruchomość.
Ostatnią, ale nie najmniej ważną kwestią jest dbanie o swoją pracę. Bez stabilnej sytuacji i bez perspektywy na długi czas regularnej pensji podejmowanie się podpisania umowy kredytowej jest wysoce ryzykowne i nigdy nie stworzy nam sytuacji komfortowej do normalnego funkcjonowania.

inwestycyjnawolnosc.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUrlop płatny
Następny artykułkredyt konsumencki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here