Jonogram to badanie wykonywane w celu określenia stężenia elektrolitów we krwi. Choć jonogram przebiega szybko i nie jest skomplikowany, warto wiedzieć, czego spodziewać się po tym badaniu czym ono właściwie jest. Ponadto należy również pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Co to jest jonogram?

To rodzaj badań laboratoryjnych polegających na dokładnej analizie próbki krwi pod kątem obecności i ilości elektrolitów we krwi badanej osoby. Jonogram pozwala zdiagnozować, czy stężenie mikroelementów ustrojowych (między innymi magnez, potas, żelazo, wapń, sód i chlorki) jest na właściwym poziomie.

Kiedy robi się jonogram?

Jonogram to badanie o nieco większym stopniu zaawansowania, niż popularna morfologia i pozwalające dokładniej poznać ogólny stan zdrowia pacjenta. Jest to metoda diagnostyczna bardzo często stosowana w przypadku osób, których stan zdrowia wskazuje na nieprawidłowy poziom elektrolitów. Przesłanką do zlecenia jonogramu są między innymi nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu oddechowego, schorzenia nerek i zaburzenia metabolizmu, a także nieregularna praca serca, częste i nawracające zawroty głowy i zaburzenia równowagi.

Jak wygląda badanie?

Jonogram polega na pobraniu próbki krwi pacjenta. Badana osoba zostanie poproszona o zajęcie siedzącej pozycji i ugięcie w łokciu ręki, z której pobierana będzie krew. Zwykle wkłucia dokonuje się w dole łokciowym, zaciskając wcześniej na ramieniu stazę, czyli gumowy wężyk zapobiegający cofaniu się krwi z żyły. Następnie miejsce wkłucia powinno zostać zdezynfekowane przez personel medyczny. Po wkłuciu (zawsze przy użyciu jednorazowej, sterylnej igły), krew wpłynie do jednorazowej probówki nałożonej na igłę. Gdy odpowiednia w probówce znajdzie się już odpowiednia ilość krwi, igła zostanie delikatnie usunięta. Rękę, z której pobierano krew należy wówczas mocno zgiąć w łokciu, a miejsce ukłucia przez kilka minut uciskać, najlepiej przyciskając sterylny opatrunek (Zahamuje to krwawienie i zapobiegnie powstaniu nieestetycznego krwiaka).

Choć pobranie próbki krwi nie jest zadaniem złożonym, ani skomplikowanym, badana osoba musi zastosować się do kilku zasad.

O czym pamiętać?

Przed badaniem koniecznie trzeba poinformować personel medyczny o nosicielstwie patogenów, takich jak HIV, HBV i HCV – należy wówczas zachować szczególne środki ostrożności podczas pobierania próbki krwi. Powinno się także wspomnieć o wszystkich stosowanych lekach. Jonogram wymaga, aby pacjent był na czczo – ostatni posiłek można spożyć najpóźniej 12 godzin przed badaniem. Aby wyniki były jak najbardziej czytelne i zgodne prawdą, próbkę krwi należy pobrać rano (zazwyczaj pomiędzy 7:00, a 9:00), jeszcze przed przyjęciem wszelkich lekarstw i substancji leczniczych (zioła, suplementy diety itp.). Dobę, a najlepiej kilka dni przed badaniem najlepiej zrezygnować z przyjmowania napojów alkoholowych, warto także odstawić papierosy. Również wysiłek fizyczny może zafałszować wyniki, dlatego dzień przed badaniem lepiej odpuścić sobie treningi i wzmożoną aktywność ruchową. Trzeba też pamiętać, by w tygodniu poprzedzającym jonogram nie zmieniać radykalnie swoich przyzwyczajeń żywieniowych, ani nie rozpoczynać nowej diety. W dniu badania nie powinno się nawet ssać cukierków, ani żuć gum, ponieważ one również mogą wpłynąć na wyniki analizy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here