HPV to wirus odpowiedzialny za brodawki pojawiające się na ludzkim ciele. HPF, zwany wirusem brodawczaka ludzkiego, przyjmuje setki odmian, które obejmują praktycznie każdy fragment skóry. Czym dokładnie jest HPV, jak rozpoznać wirus i jak leczyć jego skutki?

HPV – co to takiego?

HPV jest bardzo powszechną chorobą zakaźną przenoszoną drogą płciową. Jej najwyraźniejszą oznaką są widoczne gołym okiem brodawki. Zmiany skórne mogą pojawić się dosłownie wszędzie- na tułowiu, twarzy, podeszwach stóp oraz na genitaliach. HPV nie jest groźną chorobą – brodawki są raczej bezbolesne i zazwyczaj po niedługim czasie samoczynnie zanikają. Z reguły brodawczak ludzki nie jest schorzeniem powodującym zmiany nowotworowe. Wyjątkiem jest niewielka grupa brodawczaka genitalnego, który bywa przyczyną wystąpienia raka szyjki macicy.

Jak rozpoznać HPV?

Prawidłowo funkcjonujący system immunologiczny jest w stanie szybko i skutecznie zwalczyć infekcję wirusem HPV, zanim dojdzie do wystąpienia zmian skórnych. W sytuacjach, gdy organizm nie jest w stanie pokonać zakażenia, w różnych obszarach ciała pojawią się brodawki, których kształt i rozmiar zależy od odmiany wirusa. Do najczęściej występujących należy zaliczyć:
brodawki zwykłe – niewielkie, szorstkie w dotyku i podatne na uszkodzenia guzki, które mogą powodować ból i krwawienie. Zazwyczaj pojawiają się na łokciach, a także dłoniach i palcach.
brodawki stóp – ziarniste, bardzo twarde narośla na podeszwach stóp. Są wyjątkowo uciążliwe, ponieważ utrudniają swobodne chodzenie, a nierzadko wywołują dotkliwy ból.
brodawki płaskie – delikatne wypukłości o jeden lub dwa tony ciemniejsze od naturalnego kolorytu skóry. Najczęściej występują na twarzy i szyi, lecz także w innych miejscach, najczęściej na skutek zadrapania.
brodawki genitalne – nieduże guzki lub drobne zgrubienia pojawiające się w okolicach narządów płciowych zarówno kobiet (pochwa, odbyt), jak i mężczyzn (penis, moszna, odbyt). Zmiany skórne nie powinny wywoływać uczucia bólu, ale mogą być silnie swędzące.

Kto jest narażony na HPV?

HPV jest chorobą przenoszoną drogą płciową, w związku z czym prawdopodobieństwo zakażenia rośnie u osób preferujących swobodę seksualną i przypadkowe kontakty płciowe. Wirus dużo łatwiej atakuje osoby o obniżonej odporności i zmagające się z chorobami układu immunologicznego. Również urazy naskórka (zadrapania, skaleczenia, otarcia) ułatwiają wirusowi HPV przedostanie się do organizmu.

Czy HPV może być niebezpieczne?

Niektóre szczepy brodawczaka przyczyniają się do chorób dróg oddechowych (zapalenie krtani) oraz infekcji jamy ustnej (język, podniebienie miękkie, migdałki). Z kolei pewne genitalne odmiany HPV mogą wpłynąć na rozwinięcie się zmian nowotworowych w obrębie narządów płciowych, odbytu, a także jamy ustnej i układu oddechowego.

Jak leczyć HPV?

Chorobowe zmiany skórne towarzyszące HPV, czyli popularne brodawki, są nieestetyczne, ale zazwyczaj samoczynnie zanikają po pewnym czasie. Zdarza się, że brodawki wystąpiły w miejscach bardzo widocznych (twarz) lub powodują duży dyskomfort (podeszwy stóp). W takich sytuacjach zaleca się stosowanie dostępnych bez recepty maści i środków leczniczych. Szczególnie uporczywe brodawki można skutecznie zwalczyć u dermatologa lub usunąć chirurgicznie.

Jak uniknąć zakażenia HPV?

Ryzyko zakażenia wirusem HPV można skutecznie zmniejszyć przyjmując specjalną szczepionkę. To rozwiązanie przeznaczone jest jednak wyłącznie dla osób, które nie podjęły jeszcze współżycia seksualnego. Podstawową metodą prewencyjną jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny. Wyjątkową ostrożność należy zachować przede wszystkim korzystając z publicznych toalet, lecz również podczas wizyt na basenie. Lepiej również unikać kontaktów seksualnych z przypadkowymi osobami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here