Endoskopia to zespół zabiegów i badań, których celem jest dokładna analiza wewnątrzustrojowa człowieka. Terminem tym określa się wszystkie zabiegi wykorzystujące endoskop. Czym jest endoskopia, jak przebiega i o czym pamiętać?

Czym jest endoskopia?

Endoskopia to termin używany dla wielu różnych zabiegów diagnostyczno-leczniczych, przy wykonywaniu których personel medyczny posługuje się endoskopem. Zatem endoskopia to zabieg, podczas którego do organizmu wprowadzany jest endoskop, czyli specjalistyczna sonda, w skład której wchodzi:
kanał narzędziowy – tym kanałem wprowadzane są narzędzia do wykonywania zabiegów, a także do pobierania próbki materiału do dalszego badania histopatologicznego;
światłowód – pozwala oświetlić badane obszary i w ten sposób ułatwia postawienie dokładnej diagnozy lub przeprowadzenie zabiegu;
obrazowód – miniaturowa kamera, która rejestruje i przesyła obraz z wnętrza organizmu do zewnętrznego komputera.

Kiedy robi się endoskopię?

Endoskopia zlecana jest osobom uskarżającym się na schorzenia i zaburzenia funkcjonowania układu oddechowego, przewodu pokarmowego i niektórych jam organizmu. Badania z wykorzystaniem endoskopu dzielą się na trzy grupy:

Endoskopia diagnostyczna – wykonywana jest w celu rozpoznania przyczyn różnorodnych długotrwałych i nawracających objawów. Zlecana jest najczęściej pacjentom cierpiącym na zaburzenia układu trawiennego i przewodu pokarmowego. Wśród schorzeń będących podstawą do wykonania endoskopii diagnostycznej należy wymienić: przewlekłą niestrawność, silne nocne bóle brzucha, często powracające torsje, czarne stolce, krwawienia z przewodu pokarmowego, nagły spadek wagi (bez stosowania diety lub ćwiczeń), niedokrwistość, nieuzasadnione dolegliwości w klatce piersiowej, ból i trudności w przełykaniu.

Endoskopia lecznicza – to wszystkie zabiegi, podczas których podejmowane są działania lecznicze, a nie jedynie diagnostyczne. Leczenie endoskopowe wykonywane jest między innymi w przypadku dysfunkcji górnej części przewodu pokarmowego (krwawienia, polipy, żylaki przełyku). Zabiegi endoskopowe pozwalają również na wprowadzanie stentów, poszerzanie przewodu pokarmowego, leczenie raka przełyku (usuwanie błon śluzowych, tzw. mukozektomia), korygowanie połączeń między żołądkiem i tkanką skórną (gastrostomia).

Endoskopia kontrolna – to badania mające na celu weryfikację skutków wcześniejszych zabiegów endoskopowych (endoskopia żołądka), a także kontrolę stanu narządów wewnętrznych po przebytych ciężkich chorobach układu pokarmowego (refluks przełyku, wrzody żołądka, przełyk Barreta).

Jak wygląda badanie?

Przebieg endoskopii zależy od badanego narządu. Dokładnych informacji na temat przebiegu badania i stosowanych metod, udziela każdemu pacjentowi lekarz. W przypadku endoskopii diagnostycznej, która wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym, nie można liczyć na znieczulenie. Endoskopia bez znieczulenia może być nieprzyjemna, a nawet bolesna, jednak zaletą tego typu badania jest fakt, że pacjent może współpracować z lekarzem poprzez zmianę pozycji, co ułatwia i skraca czas trwania zabiegu. Ponadto tuż po badaniu można spokojnie wrócić do domu. Jeśli natomiast endoskopia ma być działaniem leczniczym, niezbędny będzie pobyt w szpitalu oraz dożylne znieczulenie ogólne.

O czym pamiętać?

Wytyczne i metody przygotowania do zabiegu endoskopowego również zależne są od badanego narządu. Z reguły endoskopia jest wykonywana na czczo, należy również powstrzymać się lub znacznie ograniczyć spożywanie płynów. Niekiedy lekarz moża zlecić dodatkowe badania, na przykład test krzepliwości krwi, RTG, tomografię komputerową, EKG lub testy na żółtaczkę zakaźną. O listę wskazań i wytycznych należy spytać lekarza prowadzącego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here