alkoholizm

Alkoholizm to jedna z chorób, na którą cierpią dziesiątki tysięcy osób. To także olbrzymi problem społeczny, z którym rządy poszczególnych państw i różnego rodzaju organizacje pozarządowe nie mogą sobie poradzić od lat. Przyczyn alkoholizmu jest zapewne tyle ile jest osób uzależnionych.

Dlaczego alkoholik pije, czyli o przyczynach alkoholizmu

Alkohol już w najmniejszych ilościach wpływa na ludzki organizm i ma negatywne skutki. Alkoholik, to osoba, która nie radzi sobie z piciem alkoholu, a także ze skutkami spożywania, których z resztą nie łączy razem. W wyniku nadmiernego spożywania alkoholu pojawiają się skutki biologiczne: zwiększona tolerancja na alkohol, alkoholowy zespół abstynencyjny. Alkohol przynosi też określone skutki psychiczne, jak np. poczucie ulgi, rozluźnienie, lepszy humor. W wyniku spożywania alkoholu codzienne troski i problemy schodzą na plan dalszy. Osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu jest często bardziej wyluzowana i pozytywnie nastawiona. Nierzadkie są przypadki stanu euforii, podczas których osoba w stanie upojenia alkoholowego kreśli niestworzone plany na przyszłość. W porównaniu z takim stanem, trzeźwa codzienność wielu osobom jawi się jako nieatrakcyjna.

Alkoholizm: przyczyny, skutki, leczenie

Uzależnienie od alkoholu to konieczność poprawiania sobie humoru, wizji świata lub po prostu osiągnięcia stanu ulgi za pomocą kolejnych piw, kieliszków wódki czy lampek wina. Alkoholik nie widzi innej metody radzenia sobie z codziennym stresem poza opróżnianiem kolejnych butelek. Tak się zaczyna choroba alkoholowa, z której wyjście, w miarę wpadania na kolejne poziomy uzależnienia, jest coraz trudniejsze.

Leczenie alkoholizmu i odwyk alkoholowy

Alkoholizm leczy się przede wszystkim detoksem. Detoks, czyli czas całkowitego braku spożywania napojów alkoholowych to czas, w którym organizm oczyszcza się ze wszelkich toksyn i rozpoczyna regenerację. Odwyk od alkoholu powinien być prowadzony pod okiem lekarzy-specjalistów. W zależności od stopnia uzależnienia konieczna może być obserwacja lekarska, hospitalizacja lub zamknięcie w ośrodku.

Kolejnymi elementami terapii alkoholowej jest psychoterapia pod okiem specjalistów oraz uczestnictwo w grupach wsparcia potocznie nazywanymi „AA” – czyli Anonimowi Alkoholicy, Droga do sukcesu to przede wszystkim całkowite zerwanie z piciem. Niektóre osoby cierpiące na alkoholizm leczą się całe życie. Zakończenie tego etapu życia to jednocześnie spora zmiana, która może zaowocować kompletną zmianą środowiska, w którym obraca się osoba uzależniona.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/leczenie-alkoholizmu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here