Co to jest oprogramowanie ERP

ERP – Enterprise Resource Planning w szerokim rozumieniu jest modelem, strategią zarządzania procesem produkcji. W znaczeniu nieco zawężonym jest to oprogramowanie komputerowe wspomagające proces zarządzania.

Oprogramowanie ERP – co to jest?

Historia powstania tego uniwersalnego narzędzia zaczęła się w latach sześćdziesiątych minionego stulecia, gdy stworzono pierwsze systemy planowania zapotrzebowania materiałowego ( IC oraz MRP). System sprawdzony w zaspokajaniu potrzeb materiałowych zaczął skutecznie wspomagać obszar zasobów produkcyjnych.Współcześnie oprogramowanie ERP należy postrzegać jako dziesiątki modułów – aplikacji, które obejmują wszystkie obszary działalności przedsiębiorstwa. I tak w ERP zarządzać można: księgowością i finansami, kadrami i płacami, logistyką, flotą i transportem, handlem i magazynowaniem, procesem produkcji, relacjami z klientami, statystyką i raportowaniem wszystkich obszarów.Ta wielomodułowa struktura systemu ERP nie musi być wykorzystywana w całości – wszystko zależy od wielkości firmy oraz potrzeb w zakresie wsparcia procesów zarządzania.

Gdzie sprawdza się oprogramowanie ERP?

Z oprogramowania ERP na pewno warto korzystać w wielkich przedsiębiorstwach, których działalność w dużej mierze opiera się lub wspomagana jest technologią IT – w praktyce warunek ten spełniają niemal wszystkie duże przedsiębiorstwa.Producenci oprogramowania ERP uwzględniają cechy indywidualne oraz potrzeby zamawiającego – otwartość oprogramowania pozwala na jego modyfikację, rozbudowę lub zawężanie zakresu działania.

Koszty oprogramowania ERP

Wysokość nakładów na oprogramowanie do zarządzania zależna jest od wielkości programu oraz ilości modułów. Na całkowity koszt składają się: zakup licencji, koszty wdrożenia programu oraz serwisowania na dalszym etapie współpracy, koszty infrastruktury związane z zakupami nowych serwerów czy budową szybkich łączy internetowych o dużej przepustowości.Licencję należy co rok odnawiać, koszty serwisowania są wliczone w odnawianie licencji lub stanowią odrębny punkt umowy, a duże nakłady na infrastrukturę ponosi się na początku – wymiana lub modyfikacja urządzeń nastąpi po latach.

Właściciele firm często pytają kiedy nakłady na ERP zwrócą się. Oczywiście można dokonać obliczeń, jednak dokładnie nie da się ustalić z góry czasu zwrotu nakładów. Ma to związek z ogólną sytuacją gospodarczą, ale to także kwestia problemów z mierzalnością niektórych procesów, które wchodzą w skład systemu ERP. Oprogramowanie ERP optymalizuje koszty, pozwala oszczędnie gospodarować zasobami materiałowymi, poprawia obsługę klienta (czyli zwiększa sprzedaż), podnosi efektywność procesu produkcji, porządkuje logistykę firmy – to wszystko ma związek z wymiernymi korzyściami materialnymi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here