blacharz

Aby pracować jako blacharz samochodowy, masz do wybory dwa kierunki. Jednym z nich jest o rozpoczęcie nauki w szkole zawodowej o kierunku blacharza samochodowego. Inną drogą jest ukończenie kursu. Takie kursy organizowane są przez zakłady doskonalenia zawodowego. Kiedy ukończymy jedną z dwóch opcji edukacji, musimy podejść do egzaminu. Będzie on potwierdzeniem zdobycia przez nas umiejętności i wiedzy. Takie egzamin odbywa się przy obecności komisji Izby Rzemieślniczej. Jeżeli przejdziemy go pozytywnie, możemy otworzyć własną działalność o takim kierunku lub zatrudnić się w firmie zajmującej się blacharkę samochodową.

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-blacharzem-samochodowym/

Praca w zawodzie blacharza samochodowego

Czynnością, która głównie kojarzy się z wykonywaniem zawodu blacharza samochodowego jest usuwanie uszkodzeń po wypadkach samochodowych oraz eksploatacyjnych. Okazuje się, że podczas takiej pracy będziemy zajmować się również innymi zajęciami. Blacharz samochodowy będzie zajmował się także operacjami ślusarskimi, piłowaniem, wierceniem czy zwijaniem, a także usztywnianiem blach oraz cięciem elementów. Niektóre elementy należy też wygiąć czy nastawić do odpowiedniego kształtu. Będzie potrzebna nam do tego wszystkiego znajomość obróbki termicznej blachy oraz części samochodowych. Niezwykle ważna w pracy blacharza jest umiejętność łączenia blach oraz profili przez lutowanie, nitkowanie, klejenie, spawanie oraz zgrzewanie. W takim zawodzie z pewnością czeka nas sporo nauk praktycznych. Musimy poznać wszystkie techniki wymienione wyżej, aby odpowiednio zamontować czy zdemontować elementy nadwozia, a także kabiny. Podczas pracy jako blacharz samochodowy wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia mechaniczne oraz ręczne, których obsługa również nie jest taka prosta.

Blacharz samochodowy – zawód

Jeżeli chcemy wykonywać pracę w takim zawodzie, powinniśmy posiadać znajomość rynku technologicznego. Obce nie powinny być również czynności takie jak: dokonywanie pomiarów, wykonywanie rysunków technicznych dotyczących niektórych części samochodów, odbierania odpowiednich rodzajów blach oraz ich obróbki i według rysunku technicznego. Wiedza w takim zawodzie jest zatem niezbędna. Na takiej podstawie dokonujemy wyborów blach oraz rodzaju cięć. Rysunki techniczne w takiej pracy jest to podstawą do wykonywania późniejszych napraw pojazdu.

Zobacz też: http://www.gminachorzele.pl/wykonywanie-prac-zbrojarskich-i-betoniarskich/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here