5 rzeczy, które należy sprawdzić, zanim wybierzesz gotowy projekt domu

Projekt domu może znacznie ułatwić budowę własnych czterech kątów. Dobry projekt powinien jednak zakładać wykorzystanie nowoczesnych materiałów oraz rozwiązań architektonicznych, a także uwzględniać wszystkie potrzeby przyszłych domowników. Na co zwrócić uwagę podczas porównywania gotowych projektów domów jednorodzinnych?

By wybrać najlepszy gotowy projekt domu, weź pod uwagę kilka kwestii. Ważna jest przede wszystkim całkowita powierzchnia użytkowa wraz z rozmieszczeniem pomieszczeń oraz materiały, które zostaną wykorzystane do budowy. Warto również zapytać o możliwość nanoszenia w projekcie zmian zgodnie z indywidualnymi potrzebami oraz skorzystania z dodatkowych udogodnień, przykładowo w postaci zniżek na elementy wykończeniowe.

1. Gotowe projekty domu – dostępna powierzchnia 

Wielkość domu jest uzależniona od Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Większa powierzchnia to więcej możliwości, ale wiążę się ona również z wyższymi kosztami budowy oraz eksploatacji gotowego budynku. Najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie projekt domu dopasowany do liczby mieszkających w nim osób z uwzględnieniem planów dotyczących powiększenia rodziny lub zamieszkania w przyszłości z osobami starszymi.

W Polsce największą popularnością cieszą się domy parterowe lub z poddaszem do zaadaptowania o metrażu od 150 m2 do 180 m2. Ciekawe projekty domów o wspomnianych parametrach znajdziesz w pracowni architektonicznej Dobre Domy. Zwróć jednak uwagę nie tylko na to, ile wynosi powierzchnia całkowita, ale również użytkowa, szczególnie w przypadku przestronnych domów parterowych. Korytarze i przejścia to dodatkowa przestrzeń, tak samo, jak skosy, które dodatkowo są trudne do zagospodarowania. Warto więc wybrać taki projekt, w którym straty w metrażu w postaci dodatkowych części domu będą ograniczone do minimum.

2. Rozkład pomieszczeń  w projekcie domu

Gotowe projekty domów mają przeróżne układy pomieszczeń. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oddzielenie strefy dziennej, czyli salonu wraz z kuchnią i ewentualnie jadalnią, od strefy nocnej, czyli sypialni. Jest to szczególnie ważne, jeśli pod jednym dachem mieszkają osoby prowadzące różny tryb życia – ranne ptaszki nie będą przeszkadzały osobom, które lubią spać dłużej, a nocne marki mogą bez przeszkód oglądać telewizję w nocy.

Warto zaplanować odpowiednio wcześnie to, ile łazienek powinno znaleźć się w gotowym projekt domu, gdzie znajdzie się wyjście na taras, wejście do garażu oraz kotłownia, a ponadto czy na planie jest miejsce na garderobę, spiżarnię lub gabinet dla osoby pracującej zdalnie. Oczywiście im więcej pomieszczeń, tym większa powierzchnia domu (nie warto umieszczać w projekcie kolejnych pokoi kosztem ich metrażu), a zatem wyższe koszty. Powinieneś więc zastanowić się, z jakich części domu możesz zrezygnować, w czym może pomóc Ci katalog dostępnych projektów domów jednorodzinnych.

3. Projekty domów – dach oraz piwnica 

Dach dwuspadowy to najtańsze rozwiązanie, które dodatkowo nie zajmuje przestrzeni użytkowej poddasza, co ma miejsce w przypadku dachów czterospadowych z dużą liczbą skosów. Ma to ogromne znaczenie, jeśli decydujesz się na gotowy projekt domu o małym metrażu. Dodatkowo dach dwuspadowy ogranicza straty ciepła i jest prosty w budowie. Więcej o rodzajach dachów przeczytasz w poradniku przygotowanym przez pracownię Dobre Domy.

Większość nowoczesnych projektów domów jednorodzinnych nie posiada podpiwniczenia głównie ze względu na wysokie koszty wykonania tego elementu. By piwnica pod budynkiem mogła powstać, konieczna jest bowiem izolacja przeciwwilgociowa, co przy wysokim poziomie wód gruntowych może być kłopotliwe nawet dla najlepszych fachowców. Poza tym większość pomieszczeń, które kiedyś znajdowały się w tej części domu – kotłownia, garaż z warsztatem, spiżarnia – umieszcza się obecnie na poziomie części mieszkalnej.

4. Gotowe projekty domów – wykorzystane materiały 

W dobrych pracowniach architektonicznych do gotowego projektu domu dołącza się również  dodatkowe materiały, w tym między innymi zestawienie materiałów do stanu surowego zamkniętego. Zapoznanie się z zastosowanymi surowcami oraz rozwiązaniami technologicznymi pozwoli Ci oszacować koszt budowy, a także przyszłe wydatki eksploatacyjne.

Cegły, pustaki ceramiczne, bloczki wapienne, betonowe oraz keramzytowe, drewniane bale, stalowy szkielet – wszystkie rozwiązania mają swoje wady oraz zalety. Ważny jest także sposób izolacji (np. próżniowe panele termoizolacyjne są znacznie efektywniejsze niż klasyczny styropian), który przekłada się na koszty ogrzewania, materiał pokrycia dachu (blacha, dachówka betonowa, dachówka ceramiczna), a także elementy wykorzystane do wykończenia elewacji.

5. Nanoszenie zmian  w projekcie domu

Nawet najpiękniejszy gotowy projekt domu może nie spełniać Twoich oczekiwań. Być może będziesz chciał przesunąć okno, zlikwidować niektóre ściany działowe lub zastąpić sugerowane materiały budowlane innymi rozwiązaniami. Istotny jest wybór takiej pracowni, która pozwala na nieodpłatne wprowadzenie drobnych, czyli nienaruszających konstrukcji budynku, zmian w projekcie.

Co jeszcze ma znaczenie, jeśli chodzi o dobry zespół tworzący plany budynków? Na przykład to, czy pracownia sprzedaje projekty autorskie, przygotowane przez pracujących w niej architektów. Jeśli tak jest, umożliwia to współpracę na każdym etapie – od zakupu gotowego projektu, przez załatwianie kwestii technicznych i prawnych, aż po budowę.

Inwestycja w budowę własnego domu znajduje się w pierwszej piątce na liście najważniejszych zmian w życiu każdego człowieka. Właśnie dlatego odpowiedniego projektu budynku ma ogromne znaczenie – nie tylko ze względów finansowych. Wybierz idealne rozwiązanie dla swojej rodziny i… poczuj się jak w domu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here